Spread the love
LANSMAN: YENİ BMW X2 VE iX2

BMW’nin önemli modeli X2 yeni yüzüyle Türkiye’de satışa sunuldu. Hem elektrikli hem de içten yanmalı motoru ile tüketicinin karşısına çıkan model, selefine göre çok daha iyi özellikler ile gelmiş.

Borusan Otomotiv bünyesinde ülkemizde satışı yapılan BMW markasının Dalaman’daki lansmanında, Yeni X2 modeli ile tanıştık. 40. yılını kutlayan Borusan Otomotiv, bu lansmanda iki yeni modelini basın mensupları ile tanıştırdı. Yeni BMW X2 ve Yeni Mini Countryman. Bu yazıda sadece X2 ile ilgili görüşümü paylaşacağım. Mini Countryman için de ayrıca bir izlenim yazımız olacak.

BMW denilince “lüks” ilk aklınıza gelendir diye düşünüyorum. Yani Premium modellerin sahibi gibi. Ama bu kimine göre değişir. Evet, kesinlikle Premium ama benim aklıma ilk gelen sportiflik oluyor. BMW modellerinde her zaman sürüşten zevk alırsınız. Bunu size fazlasıyla hissettirir. Direksiyonun tepkileri, süspansiyon vs. Bu her modelinde de geçerlidir çünkü bunun için özel çaba gösterirler. Mesela Yeni X2 modeli de iri bir hale bürünmüş. Ama sportiflik konusunda taviz vermemiş. Selefine göre 194 mm uzamış, 21 mm genişlemiş ve 64 mm yükselmiş.

Boyutlardaki bu değişim onu hem daha geniş hem de görsel olarak daha heybetli bir görünüme kavuşturmuş. Bu model SAC sınıfında adlandırılıyor. Bu sınıf aslında BMW’nin öncü olduğu bir sınıf. Spor Aktivite Coupe (SAC) açılımına uygun olan X2, önden arkaya doğru uzayan tavanın, arkaya doğru eğimlenmesi ile coupe bir forma bürünüyor. Görsel olarak oldukça şık duruyor. Hele ki M Sport tasarım detayları da devreye girince çok sportif bir hal alıyor. Yeni halinde arka stop grubu yeniden tasarlanmış. Daha minimal olan arka stoplar heybetli bagaj kapağında şık duruyor. Egzoz çıkışları saklanmış. Çok güzel renk seçenekleri vardı ama lansmanda ben siyah rengi çok sevdim. Çünkü alt kısımlardaki parlak siyah detaylar renkten ayrılınca benim görsel zevkime hitap etmiyor. Tek renk olunca çok daha karizmatik oluyor. Bu tamamen göreceli bir durum.

Yeni X2, mild hybrid teknolojisi ile harmanlanan benzinli motorda 48 V’luk bir elektrik motoru eşlik ediyor. X2 sDrive20i modelinin bu motoru 170 HP güç üretiyor ve WLTP normlarına göre 6-6,5 litre /100 km yakıt tüketimi sunuyor. 7 ileri çift kavramalı şanzıman ile kombine edilmiş bu ünite performans anlamında beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

478 km menzilli elektrikli iX2

Günümüz gerçeği elektrikli modeller artık ülkemize yeni yüzlerle gelmeye devam ediyor. X2’nin tamamen elektrikli modeli de lansmanda tanıtıldı. BMW iX2 eDrive20’nin elektrikli motoru 204 HP güç üretiyor. Bu gücün yanında 250 Nm de tork değerine sahip. 0-100 km hızlanması 8,6 saniye. Tam dolu bataryası ile 478 km menzil sunuyor. Ama bu menzil değerine ulaşabilir mi? Bunu anlamak için daha uzun ve farklı bir sürüş yapmam gerekiyor. Bu verilere şehir içinde ulaşması daha mümkün. Artık şarj sürelerinin gittikçe kısalması bu modellere olan ilginin artmasına sebep olacak gibi. Mesela Yeni iX2’nin bataryası sadece 29 dakikada yüzde 80 oranında doluyor.

130 kW DC şarj teknolojisine sahip modelin opsiyonel olarak sunulan AC Charging Professionel donanımı ile AC akımda 22 kW şarj hızı desteği bulunuyor. Bu şarj seçeneği ile 0’dan yüzde 100 dolum süresi yaklaşık 3 saat 45 dakika gibi bir süre. Yani eviniz müsait ise çok ucuza deponuzu doldurabiliyorsunuz.

Yeni BMW X2 3.364.200 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Borusan Otomotiv güvencesi ile sahip olacağınız bu modeli yakından görmenizi tavsiye ederim.

Lansmanda söz alan Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, premium otomotiv sektöründeki örnek ve öncü rollerini daha nice yıllar başarılarla sürdürmek azminde olduklarını belirtti. Borusan Holding ve GIWA Holding’in 1984 yılında gerçekleştirdiği ortaklık neticesinde ve yalnızca BMW Türkiye distribütörlüğü ile başlayan yolculukta bugün Borusan Otomotiv Grubu çatısı altında 5 otomotiv markası, 25 Yetkili Satıcı, 46 Yetkili Servis ve 7 ayrı grup şirketi olduğunu belirten Tiftik, “Bu 40 yılda yaklaşık 420 bin yeni otomobil ve motosikleti sahipleriyle buluştururken, yaklaşık 17.650 araç kiralaması gerçekleştirdik. Diğer taraftan motor sporları tarafındaki girişimlerimiz BOM ve BOM Karting takımlarımız ile yerel ve uluslararası yarışmalarda Türk bayrağını taşıma gururunu elde derken, ekiplerimiz antrenman ve yarışlarda yaklaşık 62 bin 300 kilometre kat ettiler. Otomotiv sektöründe yenilikçi ürün ve hizmetlerimiz ile müşterilerimize benzersiz deneyim, paydaşlarımıza sürdürülebilir değerler sunma misyonumuzu daha uzun yıllar devam ettirmeye kararlıyız” dedi.

 

 

 

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.