Spread the love

BMW’NİN E SEGMENT TEMSİLCİSİ 5 SERİSİ YENİLENDİ. YEDİNCİ JENERASYONUYLA HUZURLARIMIZA ÇIKAN ARAÇ, SPORTİFLİĞİ, KALİTEYİ VE GÜZEL GÖRÜNÜMÜ ŞUBAT 2017’DEN İTİBAREN DÜNYA YOLLARI İLE BULUŞTURMAYI HEDEFLİYOR.

6 nesildir dünya genelinde 7.6 milyon adet satılan BMW 5 Serisi yenilendi. Yeni BMW 5 Serisi, markanın BMW EfficientLightweigh stratejisinin üzerine geliştirilmiş. Alüminyum ve güçlendirilmiş çeliğin kullanıldığı araç eski nesline göre 100 kg’a yakın hafiflemiş. Yeni tasarlanan şasi sayesinde ağırlık merkezi de düşürülmüş. 5 metreye ulaşan bir uzunluğa sahip olan aracın rüzgâr direnci katsayısı ise sınıfının en düşük değeri olan 0.22 olarak açıklanıyor.

Araç yenilenirken marka biraz Mercedes’in S ile E Serisi arasındaki geçişi andıran bir operasyon yapmış. Yeni 7 Serisi’ni ufaltıp 5 Serisi’ne adapte etmiş. Ön bölüm eskisine göre daha geniş görünecek şekilde bir operasyona tabi tutulmuş. Farlar inceltilmiş ve büyümüş.  Tampon üstündeki hava girişleri de belirginleştirilmiş. Yan tasarımda da güçlü görünümü destekleyici kabartmalara yer verilmiş. Arka kısma geçtiğimizde büyüyen stoplar göze çarpıyor. Stoplar farlar gibi inceldiği de dikkatlerden kaçmıyor.

Yeni BMW 5 Serisi, en büyük rakibi Mercedes E Serisi gibi otonom sürüş konusunda da iddialı. Tüm donanımlarda kavşak uyarı, şerit değiştirme asistanı, şerit takip asistanı gibi güvenlik teknolojileri standart olarak sunulacak. Opsiyonel alınacak Aktif Cruise Control sistemiyle de yarı otonom sürüş sunulacak. Sürücü 15 km/s ile 210 km/s arasında isterse hızlanma, fren ve direksiyon işlemlerini bu sisteme devredebilecek.

Yeni BMW 5 Serisi, son nesil iDrive ile donatılacak. Araçla ilgili tüm ayarlar ve bilgilendirmeler orta konsoldaki 10.25 inçlik ekran sayesinde yapılacak. Dokunmatik olacak ekran istenirse iDrive kontrolörü ile de kumanda edilebilecek. Son nesil renkli, head-up display sistemi ile de hız gibi bilgiler ön cama eskisinden yüzde 70 daha büyük olacak şekilde yansıtılabiliyor. Araçta bulunacak bir diğer özellikse geliştirilmiş BMW ConnectedDrive olacak. Sürekli internet erişimi sunan bu sistem sayesinde park yeri rezervasyon, Microsoft Office 365 desteği ile email, takvim senkronizasyonu da sunulacak.

Yeni 5 Serisi’nin motorları da yenilenmiş. BMW 530i olarak anılan modelde 2 litrelik bir motor görev yapacak. Bu motor 252 HP güç, 350 Nm tork çıkışına sahip. Karma tüketim ortalaması 5.4 litre, 0 -100 km/s hızlanması ise 6.2 saniye olarak açıklanıyor. En güçlü benzinli motorsa 540i modelindeki 3 litrelik sıralı 6 silindirli ünite olacak. 340 HP’lik bu motorun torku 450 Nm.  540i, 0-100 km/s hızlanmasını 4.8 saniyede tamamlarken, karma kullanımda 6.5 litre yakıt tüketecek. Dizel cephesindeki baz motorsa 520d’de kullanılan 2 litrelik motor, 190 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor. 7.7 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşan aracın karma tüketim ortalaması 4.1 saniye olarak açıklanıyor. Serinin en güçlüsü ise 3 litrelik motor kullanılan 530d olacak.265 HP gücündeki bu modelin torkuysa 620 Nm. Araç 4.5 litrelik karma tüketim ortalamasını 5.7 saniyelik 0-100 km/s hızlanması ile birleştiriyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.