Spread the love

SKODA OCTAVIA SÜRÜŞ VE İNCELEMESİ. MAKYAJ İLE BİRLİKTE DAHA MODERN YÜZE KAVUŞAN SKODA OCTAVIA BAŞARILI İŞLER ÇIKARMAYA DEVAM EDİYOR. MARKA İMAJI DA GÜÇLENEN SKODA, ARTIK İDDİALI OLDUĞUNU HER SEGMENTTE GÖSTERİYOR.

Skoda Octavia Sürüş ve İncelemesi

Skoda Octavia Tasarım

Skoda Octavia Sürüş ve İncelemesi. Skoda Octavia kapsamlı bir makyaj operasyonunda geçirildi. Model tasarım anlamında büyük değişimlere uğradı. Kapsamlı bir makyaj geçiren model çift parçalı far sistemiyle dikkat çekiyor. Bunun yanında selefinde farın altında boylu boyunca uzanan gündüz farları parçalı forma ayak uydurmuş. Ön ızgara tasarımı tamamen elden geçirilmiş. Krom ayrıntılar çerçeve gibi dört bir yanını sarmış. Tamponun alt kısmında da değişimler göze çarpıyor. Petekli yapıdaki tasarım yerini daha sade bir görünüme bırakmış. Yuvarlak sis farları yerini dikdörtgen şeklindeki aydınlatma grubuna bırakmış. Arka bölümde stop tasarımı değişime uğrayan diğer ayrıntılardan. Tampon gurubunda yer alan flaşörlerin yeri değiştirilmiş. Önceki nesilde çamurluktan gelen çizgi tasarımı tampon ile paralel bir yapı almış. Skoda Octavia, 4659 mm uzunluğa, 1814 mm genişliğe, 1461 mm yüksekliğe ve 2686 mm aks mesafesine sahip.

Skoda Octavia İç Mekan

Skoda Octavia Sürüş ve İncelemesi. Kokpite geçtiğimizde makyaj ilk etkisini direksiyon tasarımında göstermiş. Dört kollu ve hantal görünen direksiyon simidi yerini üç kollu daha zarif görünen direksiyon tasarımına bırakmış. Yine direksiyon üzerindeki kumandaların yeri değiştirilmemiş. Bu sayede modelin erişim konusunda artı kazandığı bir gerçek. Gösterge paneli de değişime uğramayan modelde en dikkat çekici ayrıntı orta konsolda yer alan 8 inç büyüklüğünde bir ekran. Dokunmatik özellikli bu ekran tüm fiziksel tuşlardan arındırılmış.

Apple CarPlay ve Android Auto Destekli

Bu ekran Apple CarPlay ve Android Auto gibi yazılımları da destekliyor. Ekranın dokunma hassasiyeti başarılı. Bu ekrandan otomobilinizin yakıt tüketimi, durumu ve yol bilgisayarı hakkında bilgi almanız mümkün. Eşya gözü konusunda Skoda Octavia fazlasıyla cömert. Kapı işlerinde 1 litre hacminde şişelerin sığabileceği alanlara yer verilmiş. Ayrıca bu ceplerin içlerinin halı kaplı olması sevindirici. Bu sayede cepte yer alan şişe, eşya vb.. detaylar ses yapmıyor. Bunların dışında tavanda bir gözlük kabı, kolçak içinde bir alan ve sıkı durum yolcu koltuğu altında ise şemsiyelik bölümünü model size sunuyor. Ön bölümde sunulan baş ve diz mesafesi başarılı. Arkaya geçtiğimizde ise uzun boylu yolcularımızın yüzünü güldürecek kadar geniş baş ve diz mesafesi bu modelde sunulmuş. Ayrıca kolçak arkasında sunulan havalandırma ızgaraları da modele artı katan ayrıntılardan. Bagaj bölümüne geçtiğimizde ise arka cam ile açılan bagaj kapağı size yükleme konusunda geniş bir alan sunuyor. 568 litrelik bu hacim hiçbir eşyanızı özellikle uzun yolculuklarda dışarıda bırakmayacak. Tüm koltuklar yatırıldığında 1530 litre bir alan sizlere sağlanıyor. Bagajda bir adet 12 volt soket bulunuyor. Bunların yanında iki yan bölümde geniş eşya gözleri modelde yerini almış. Bu alanların hemen üstlerinde katlanır kancalı sistemler yer alıyor. Eşyaları bu kancalar ile sabitlemek mümkün.

Skoda Octavia Motor

Skoda Octavia Sürüş ve İncelemesi. Skoda Octavia, 1598 cc hacminde dizel motor ile satışa sunuluyor. Bu motor 3200 ila 4200 devir bandı arasında 110 HP güç, 1500 ila 3000 devir bandı arasında 250 Nm tork değeri sağlıyor. 1320 Kg ağırlığında olan Skoda Octavia, bu veriler ile 0-100 km/s hızlanmasını 10.7 saniyede tamamlıyor. Modelin maksimum hızı ise 197 Km/s. 7 ileri DSG şanzıman ile kombine edilmiş model hızlı vites geçişleriyle göz dolduruyor. Modelin fabrika tüketim değeri ise 3.7 litre. Biz testimiz boyunca sakin kullanımlarda 4.8 litre performanslı kullanımlarda ise 6.8 litre tüketim değeri elde ettik.

Skoda Octavia Konfor ve Yol Tutuş

Skoda Octavia Sürüş ve İncelemesi. Skoda Octavia yumuşak süspansiyonlara yer verilmiş. Model bu sayede konforlu yolculuklar vaat ediyor. Yalıtım konusunda da otomobil başarılı. Yol, rüzgar ve motor sesini başarılı bir şekilde izole ediyor. Yumuşak süspansiyonlara rağmen model virajlarda stabil kalmayı başarabiliyor. Sınırları zorlanan model ilk kaymayı arkadan gerçekleştiriyor.

 

Skoda Octavia Yorum – Alper Güler

Skoda Octavia son tasarımıyla fazlasıyla çekici görünüyor. Marka Doğuş Grubu himayesine geçtikten sonra fazlasıyla gelişim kaydetti. Tasarımın yanı sıra alt yapı konusunda da önemli gelişim sağladı. Ön bölümde geniş havalandırma ve ön ızgara modelin çekici tasarımına destek vermiş. Arka bölümde ise Lift Back tasarım çizgileriyle tasarlanmış bagaj kapağı oldukça dikkat çekici. İçeride üç kollu yeni direksiyon göze çarpıyor. 7 ileri otomatik şanzıman performans konusunda modele fazlasıyla destek oluyor. Dizel ünite ise performansının yanı sıra ekonomik olmayı da başarıyor. Model sundukları değerlendirildiğinde 116.900 TL fiyat etiketini fazlasıyla hak ediyor. Rakipleri arasında ki fiyat avantajı ile ön plana çıkacağı bir gerçek.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.