Spread the love

Geçtiğimiz Nisan Ayında 30 Milyonuncu Şasiyi Bantlardan İndiren Passat, Seçili Avrupa ülkelerinde bugünden itibaren ön siparişe çıktı.

B9 kasa kodlu yeni jenerasyon Passat, teknolojik güncellemeler ve daha da rafine dış tasarımıyla markanın amiral gemisini günümüz güvenlik teknolojileriyle buluşturuyor. Sürücü asistanları ile model hiç olmadığı kadar güvenli olurken, motor şanzıman ikilisi ve geliştirilmiş süspansiyon şasi bağlantı elemanları ile uzun yolculuklar daha konforlu olurken, sürüş zevki de üst seviyeye taşınıyor.

Türkiye’deki donanım isimleri ne olur bilinmez, ancak Almanya’nın basın açıklamasında donanım paket isimlerinin değiştiği görülüyor. Baz donanım “Passat” ismini alırken, orta seviye “Business” donanım ismiyle çıkacak. En üst seviye donanım adı ise “Elegance”. Elegance ve Business donanım paketleri “R-Line” kozmetik paketiyle tercih edilebilecek. Bunların dışında B8 kasada olduğu gibi yükseltilmiş şasili, offroad becerisi daha yüksek “Alltrack” modeli ve plug-in hybrid özelliğine sahip GTE modeli de satışta olacak. Alltrack ve GTE modelleri maalesef B8 kasada Türkiye’de satışa sunulmamıştı. Belki uslu olursak yeni kasada bu modelleri de görebiliriz. Ne dersiniz?

Yeni Passat başlangıçta Euro 6d-TEMP emisyon standardına sahip 5 motor seçeneğiyle geliyor. Bunların ikisi benzlinli 2.0lt hacme sahip 190 PS ve 272 PS üretebilen TSI motor olurken, üçü 1.6lt’lik 120 PS ve 2.0lt’lik 190 PS ve 240 PS üreten dizel TDI motor olacak. Motor seçeneklerini görüp vergi endişesi yaşadıysanız eğer merak etmeyin, önümüzdeki haftalarda ise 1.5lt’lik 150 PS benzinli TSI ve 1.4lt 150 PS TSI ile kombine 115 PS’lık elektrik motora sahip hibrit GTE versiyon da satışa sunulacak.

Standart donanımlara gelecek olursa, gündüz LED’lerine sahip LED aydınlatmalı ve LED sinyalli ön farlara, yine tamamen LED arka stoplar eşlik ediyor. Sonunda 2020’lere gerçekten yakışan bir standart donanım. Yeni Passat’tan çıkan her ışık, LED bir kaynağa sahip. Bunun dışında VW’nin MIB3 adını verdiği yeni multimedya sistemi, entegre SIM kartı sayesinde online fonksiyonları yerine getirirken, “We Connect” VW’nin bütün online hizmetlerine ulaşım sağlayacak. Ancak Türkiye için heyecanlanmayın, BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) otomobillerin e-call sistemlerinde yurtdışı kaynaklı bütün SIM kartları engellediği için bu hizmetlerin hiçbirine Türk Tüketiciler ulaşamıyor olacak. Ulaşabildiğimiz diğer teknolojiler ise, VW’de daha önce de tecrübe ettiğimiz pürüzsüz çalışan “ACC” adaptif cruise control, öndeki araçla, yayayla veya herhangi bir engelle çarpışmamızı önleyen “Front Assist” çarpma önleme sistemi, ve “Lane Assist” şerit takip sistemi. Opsiyon olarak ise aracın konfor-sportiflik ayarını yapabildiğimiz “DCC” adaptif şasi kontrol sistemi, mükemmele yakın çalışma karakteristiği bulunan “IQ.LIGHT – LED Matrix” adaptif ön farlar ve VW’nin otonom sistemi olan “Travel Assist” bulunuyor. “Travel Assist” sınıfında 210km/s’e kadar otonom sürüşe izin veren tek sistem olarak ilgimizi çekmeyi başardı.

Almanya başlangıç fiyatı 34.720€ olarak belirlenen 1.6 TDI Passat’ın Türkiye başlangıç fiyatının 270-300 bin lira bandında olacağını öngörebiliriz. Sevenlerine duyurulur.

 

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.