Spread the love

Mercedes’in yeni modeli GLB, Pemium kompakt SUV sınıfına iddialı bir giriş yaptı. Yedi kişilik oturma düzeni, 1.3 litrelik motoru ile Türkiye’de satışa sunuldu.

Türkiye’deki vergi oranları yüzünden yüksek hacimli otomobiller artık hayal oldu. GLB 200, 1.332 cc’lik motor hacmi ile 163 HP güç üretiyor. Bu gücü 5.500 devir/dakikada üretiyor. 1.620-4000 devir/dakikada ise 250 Nm tork üretiyor. 7G-DCT şanzıman ile sunulan modelin 0-100 km hızlanması ise 9,1 saniye. Maksimum hızı da 207 km/s.

Bu model ile “Premium kompakt sınıfta” liderlik hesapları yapıyor. Bu hedef çok hayal gibi durmuyor. Zira 406.000 TL’lik fiyatı bu vergi sisteminde bile kulağa hoş geliyor. Sonuçta o bir Mercedes. Tabii Almanya fiyatı 45 bin Euro’larda. Bunu duyunca üzülmemek elde değil.

Kalabalık aile

Yedi kişilik oturma düzenine sahip olan GLB 200’ün uzunluğu 4.634 mm. Genişliği 1.834 mm ve yüksekliği 1.658 mm. Eğer tavan raylarını da hesaba katarsak yükseklik 1.701 mm’ye çıkıyor. 2.829 mm’lik aks mesafesi ile diğer kompakt Mercedes modellerinden 10 cm daha fazla alana sahip. Ön koltuklardaki baş mesafesi 1.035 mm ile sınıfının en yüksek değerini sunuyor. 967 mm’lik arka koltuk diz mesafesi de konfor konusunda önemli bir bilgi veriyor. Eğer aracı beş kişilik oturma pozisyonunda kullanırsanız 570 litrelik bagaj hacmi sunuyor. Arka koltukları katladığınız zaman 1.805 litreye çıkıyor. İleri geri hareket eden arka koltuklar sayesinde bagajda ekstra 130 litre daha kazanabiliyorsunuz. Tabii bu opsiyon olarak sunuluyor. Eğer yedi kişilik versiyona sahip olursanız 500 litrelik bir bagaj hacmine sahip oluyorsunuz. Yeni GLB, markanın ilk yedi koltuklu oturma düzeni sunduğu kompakt sınıf modeli. Diğer yedi koltuklu modellerde olduğu gibi üçüncü koltuk sırasında iki adet bağımsız koltuk kullanıma sunuluyor. EASY-ENTRY kolay giriş sistemi sayesinde arka kapılardan üçüncü koltuk sırasına rahatlıkla erişim sağlanıyor. İçeri ittirilebilen veya yerinden çıkartılabilen koltuk başlıkları, TOP-Tether sabitleme noktaları ve ISOFIX çocuk koltuğu sabitleme sistemi ve isteğe bağlı tercih edildiği takdirde üçüncü koltuk sırasını da kapsayacak şekilde tasarlanan arka yan cam hava yastığı gibi özellikler kabin içi güvenliği sağlıyor. Böylece ikinci ve üçüncü koltuk sırasında dört çocuk ile güvenle yolculuk yapılabiliyor.

Tarz olarak “Off-road” hazır

Tasarım olarak şık bir görüntü sunuyor. Güçlü gövde oranları off-road odaklı bir yaklaşım sunuyor. Dikleştirilmiş ön bölüm de, krom kaplamalı alt koruma ile off-road genlerine vurgu yapıyor. Kaslı ve belirgin omuz çizgisi önden arkaya doğru kalınlaşırken GLB’ye yandan bakıldığında daha güçlü bir görünüm kazandırıyor. Yan marşpiyelerin üzerindeki kaplamalar kapı eşiklerini çamurdan uzak tutmaya yardımcı oluyor ve daha da önemlisi olası bir yandan çarpma anında ek bir güvenlik sağlıyor. Çamurluk kenarları dahil otomobili çevreleyen bu kaplamalar bir yandan ek koruma sağlarken, diğer yandan off-road görünümünü destekliyor.

Krom detaylar

İç mekanda klasik bir Mercedes konsolu karşılıyor. Tek parçadan oluşan bütünleşmiş bir ön konsol artık markanın imzası. Ön yolcu tarafını ve orta konsol kenarlarını süsleyen silindir görünümlü alüminyum süslemeler ve kapı panelinde yatay tutma kolu gibi detaylar, iç mekâna off-road ruhu yüklerken sağlam, güçlü ve eğlenceli bir hava kazandırıyor. Bu görüntüye orta panelde yine krom kaplamalı üç adet yuvarlak havalandırma çıkışı ve hemen altında otomatik klima sistemine ait kontrol paneli eşlik ediyor.

GLB, standart olarak LED yüksek performanslı farlar ve isteğe bağlı olarak MULTIBEAM LED teknolojili farlarla donatılıyor. MULTIBEAM LED teknolojisi, güncel yol koşullarına bağlı olarak farların aydınlatma gücünü ve şeklini otomatik olarak uyarlıyor. Progressive tasarım konseptinde standart donanım olarak LED teknolojisine sahip sis farları sunuluyor. Bunlar otomobilin ana farlarına göre daha da geniş bir ışık hüzmesi sunarak yol kenarlarını daha güçlü aydınlatıyor. Ön tampona entegre alçak pozisyonu ile karşıdan gelen sürücünün gözünü rahatsız etme olasılığını azaltıyor.

Destek büyük

S Serisi’nden aktarılan güncel elektronik sürüş yardım sistemleri işleri kolaylaştırıyor. Sürüş yönünü 500 metreye kadar görebilen gelişmiş radar ve kamera sistemi kısmen bir otonom sürüş sunuyor. Örneğin harita ve navigasyon verilerini kullanan DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı rota bazlı hız uyarlaması yaparak viraj veya kavşaklara yaklaşırken aracı yavaşlatıyor. Bunun yanında standart Aktif Şerit Takip Yardımcısı ve Aktif Park Yardımcısı da günlük hayatı kolaylaştırıyor ve sürüş güvenliğini tesis etme noktasında sürücüye yardımcı oluyor.

 

Teknik Özellikler:

  GLB 200
Şanzıman 7G-DCT
Hacim (cc) 1.332
Maksimum güç (PS/kW) 163/120
Devir/dakika 5.500
Maksimum tork (Nm) 250
Devir/dakika 1.620 – 4.000
Karma Koşullarda Yakıt tüketimi (l/100 km) 6,2-5,9
Karma Koşullarda CO2-Emisyon salım değeri (gr/km) 141-134
Hızlanma 0-100 km/s (sn) 9,1
Maksimum hız (km/s) 207

 

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan

“Hedefimiz Premium kompakt sınıfta liderlik”

Mercedes-Benz’in Türkiye’de dijital ortamda düzenlediği ilk basın lansmanında tanıtılan yeni GLB ile ilgili Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan: “Premium kompakt sınıfta sunduğumuz çeşitliliği yeni GLB ile daha da genişletiyoruz. A-Serisi Hatchback ile başlattığımız yeni model atağımızı, Yeni B-Serisi, CLA ve A-Serisi Sedan ile farklı alternatiflerle çeşitlendirdik. Bugün gerçekleştirdiğimiz Yeni GLB’nin dijital lansmanıyla bu seriye bir Premium kompakt SUV daha ekleyerek, özellikle kalabalık ailelere uygun bir alternatif sunuyoruz. Model atağımızdaki bir sonraki aşamamız diğer kompakt SUV modelimiz Yeni GLA olacak. Tüm modellerimizin tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’deki hedefimiz, Premium kompakt sınıfta en fazla alternatifi sunarak liderliği sağlamak.” dedi.

 

 

 

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.