Spread the love

Bir önceki nesli 750.000 adet satan CLA, tamamen yenilenerek Türk basınına tanıtıldı. İlk jenerasyonun karakterini koruyarak baştan tasarlanan yeni Mercedes-Benz CLA, bünyesinde bir çok yenilikçi teknoloji barındırıyor.

Geçtiğimiz sene tanıtılan yeni A-Serisi’nde karşılaştığımız, Mercedes-Benz’in yeni bilgi ve eğlence sistemi MBUX, yeni CLA’da da yerini alıyor. MBUX, sürücü ile otomobilin dijital anlamda iletişimini farklı bir boyuta taşıyor. Kullanıcının hareketlerinden ne yapmak istediğini anlayan ve otomobil iç mekanını buna göre değiştirebilen MBUX İç Mekan Asistanı, arttırılmış gerçekliğe sahip navigasyon sistemi, dolaylı komutları anlayabilen sesli komut sistemi, bireysel sağlık önerileriyle Energizing Coach sistemi gibi bir çok son teknoloji akıllı sistem, MBUX bilgi ve eğlence sistemine eşlik ederek yeni CLA’yı akıllı bir otomobile dönüştürüyor.

“Duyguları harekete geçiren” karakteristik tasarım

Eski nesil CLA’nın kendine has dört kapılı coupe formu ve temel karakteri korunarak baştan tasarlanan otomobil, uzun kaputu, GT tarzına sahip güçlü tasarım detayları ve geniş arka kısmıyla dikkat çekiyor. Marka tarafından “gergin bir yaya” benzetilen omuz çizgisi ve çerçevesiz kapılar yeni CLA’ya coupe formunu kazandırırken, geniş çamurlukları dolduran tekerlekler otomobilin dinamik karakterini güçlendiriyor. Tasarımın aerodinamik sürtünme katsayısı ise sadece 0,23 Cd.

Mercedes-Benz CLA 220 d Coupé, digitalweiß metallik, AMG Line, Ledernachbildung ARTICO zweifarbig nevagrau/schwarz, Kraftstoffverbrauch kombiniert: 4,4-4,2 l/100 km; CO2-Emissionen kombiniert: 117-110 g/km (vorläufige Daten) // Mercedes-Benz CLA 220 d Coupé, digital white metallic, AMG Line, ARTICO man-made leather two-tone neva grey/black, Fuel consumption combined: 4.4-4.2 l/100 km; Combined CO2 emissions: 117-110 g/km (provisional figures)

İç mekanı A-Serisi ile başlayan yeni tasarım çizgisi şekillendiriyor. İleri teknoloji ve “avangart” temada şekillendirilen kabinde tek parçalı tasarlanan gösterge ve bilgi eğlence ekranları göze çarpıyor. Ambiyans aydınlatmalar ve türbin görünümlü havalandırma ızgaraları konsolun tarzını tamamlayan diğer parçalar.

Mercedes-Benz CLA 200 Coupé, jupiterrot, Progressive, Ledernachbildung ARTICO/ Stoff Flèron macchiatobeige/schwarz, Kraftstoffverbrauch kombiniert: 5,5-5,3 l/100 km; CO2-Emissionen kombiniert: 127-121 g/km // Mercedes-Benz CLA 200 Coupé, jupiter red, Progressive, ARTICO man-made leather/Flèron fabric macchiato beige/black , Fuel consumption combined: 5.5-5.3 l/100 km; Combined CO2 emissions: 127-121 g/km

Yeni CLA, Meredes-Benz’in iddiasına göre dinamik tasarımının hakkını sürüşüyle de veriyor. Önceki nesle kıyasla önde 63 arkada ise 55 mm artan iz genişliği ve gövdenin en köşelerine yerleştirilen tekerlekler yeni CLA’ya sportif bir sürüş kazandırıyor. Sıvı dolgulu ön alt takım, sessiz çalışan arka bağlantılar ve hıza duyarlı direksiyon sistemi CLA’nın dinamik olduğu kadar konforlu bir sürüş deneyimi sunmasını da mümkün kılıyor.

Yeni Energizing paketi

Yeni CLA ile sunulan Energizing konfor paketi, araç içindeki konfora yönelik sistemleri birbirine bağlıyor. Bu paket, koltuk ısıtma, klima, aydınlatma ve müzik sistemine müdahale ederek sürücünün ruh haline uygun bir ortam yaratıyor. Energizing Plus paketi kapsamındaki Energizing Coach ise sürücüye akıllı önerilerde bulunuyor. Akıllı bir algoritmaya dayanan bu hizmet, duruma ve bireye uygun paket programlarından birini öneriyor.

S-Serisi’nden alınan teknolojiler

Yeni Mercedes-Benz CLA, markanın en güncel sürüş destek sistemleriyle donatılıyor. S-Serisi otomobillerden alınan bu sistemler, yeni CLA’nın segmentinde en yüksek güvenlik özelliklerini sunmasını sağlıyor. Trafik ortamını detaylı bir şekilde takip eden ve 500 metreye kadar sürüş istikametini gözlemleyebilen yeni CLA, ilk kez yarı otonom sürüş sunuyor. Aktif Acil Durum Fren Yardımcısı, Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı, Distronic adaptif hız sabitleme, kaza algılayıcısı Pre-Safe Plus gibi donanımlar, yeni modelin güvenlik çıtasını yükseltiyor.

Mercedes-Benz CLA 200 Coupé, jupiterrot, Progressive, Ledernachbildung ARTICO/ Stoff Flèron macchiatobeige/schwarz, Kraftstoffverbrauch kombiniert: 5,5-5,3 l/100 km; CO2-Emissionen kombiniert: 127-121 g/km // Mercedes-Benz CLA 200 Coupé, jupiter red, Progressive, ARTICO man-made leather/Flèron fabric macchiato beige/black , Fuel consumption combined: 5.5-5.3 l/100 km; Combined CO2 emissions: 127-121 g/km

Yeni CLA’nın kaputu altında şimdilik dört benzinli ve bir de dizel motor görev yapıyor. CLA 180 modelinde 1.33 litrelik 136 HP güç üreten benzinli motor görev yapıyor. CLA 200 modelinde 1.33 litrelik motorun gücü 163 HP’ye yükselirken, CLA 220 modelinde hacim 2.0 litreye, güç ise 190 HP’ye çıkıyor. CLA 250 modeli ise 2.0 litrelik motoruyla 224 HP güç sunuyor. CLA 220 ve 250 modellerinde isteğe baplı olarak 4Matic dört tekerlekten çekiş sistemi satın alınabiliyor.

Dizel cephesinde bulunan CLA 180 d modeli ise 1.5 litrelik motoruyla 116 HP güç sunuyor. Hem dizel hem de benzinli modellerin tümünde 7 oranlı çift debriyajlı 7G-DCT şanzıman standart olarak sunuluyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.