Spread the love

Mazda tarafından “yeni bir çağın doğuşu” olarak tanımlanan tamamen yeni Mazda 3, markanın Skyactiv altyapısını ve Skyactiv-X serisi motorlarını kullanan ilk model olarak öne çıkıyor.

Yeni model markanın “Kodo” tasarım felsefesinin yeniden yorumlanmasıyla tasarlanmış. Mazda oldukça basit bir “tek hareket”in otomobili şekillendirdiğini, tasarımın “canlı ve zarif” olduğunu söylüyor.

Büyük ön ızgara ön tarafta en dikkat çekici öğe. Krom alt çerçeve ince farlara kadar uzarken, otomobilin tasarımının arkaya kadar akıcı bir şekilde devam ettiği görülüyor. İç mekanda yapılan değişiklikler ise eski modele kıyasla çok daha belirgin. Marka özellikle kullanılan malzemelerin kalitesinin çok yükseltildiğini belirtiyor.

İçeride üç kollu direksiyon simidi ve 8.8 inçlik bilgi ve eğlence ekranı dikkat çekiyor. Mazda iç plastiklerin dokusunun gerçek deriyi hatırlatan özel bir doku olduğunu söylüyor. Ayrıca vites konsolunda kullanılan trim parçası ise iki katmanlı. Lazer oymalı siyah parça ve üzerindeki transparan katman, daha derin görünümlü bir parlak siyah elde edilmesini sağlamış.

Kaputun altında ise 1.5, 2.0 ve 2.5 litrelik benzinli ve bir adet de 1.8 litrelik dizel ünite görev yapacak. Marka henüz motor özellikleri hakkında bir bilgilendirme yapmadı. Yeni Skyactiv-X serisi motorun hacmi ile ilgili de bir açıklama gelmezken, yeni seri motorun “M Hybrid” isimli hibrit sistemi ile “büyük tüketim avantajı, çevre dostluğu ve yüksek sürüş keyfi” sağlayacağı söyleniyor.

Yeni model ayrıca i-Activ isimli yeni bir dört tekerlekten çekiş sistemiyle de donatılabilecek. Sistem G-Vectoring Control Plus ile bağlantılı olarak çalışacak. Mazda tüm bu yeniliklerin 3’ün hızlanmasını, direksiyon hissiyatını ve frenlemesini “sanki yıllardır kullandığınız bir el aleti kadar” doğal ve içgüdüsel kıldığını belirtiyor.

Teknoloji tarafında ise tüm yeni modeller gibi Mazda 3 de birçok sürüş asistanına sahip. Ön çapraz trafik uyarısı, adaptif hız sabitleme ve sürücü takip sistemi bunlardan yalnızca birkaçı.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.