Spread the love

Şehir otomobili isteyenler için iyi ‘küçük ama işlevsel’ bir önerimiz var. Yeni Hyundai i10 satışa sunuldu. 17 farklı renk kombinasyonu ile Türk tüketicileri bekliyor.

Yerli otomobilin konuşulduğu şu günlerde Milli olmayan ama ‘Yerli’ olan bir modelin yeni versiyonu ülkemizde satışa sunuldu. Hyundai’in İzmit Fabrika’sında üretilen Yeni i10, tüm dünyada 40’tan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Geçen yıl ilk kez Frankfurt Fuarı’nda yüzünü gösteren modelin Jump, Style ve Elite olmak üzere üç farklı donanım seçeneği var. 1.0 ile 1.2 litrelik iki farklı hacme ve güce sahip yeni nesil benzinli motorları bulunuyor. Daha verimli olduğu iddia edilen MPI benzinli motorlardan 1.2 litrelik motorun hacmi, 1.248 cc’den 1.197 cc’ye düşürülmesine rağmen güç kaybı olmamış.

Üç silindirli 1.0 litrelik MPI motor 67 HP güç ve 96 Nm tork üretiyor. 84 Hp ve 118 Nm torklu bir diğer ünite olan 1.2 litre MPI ise performans konusunda biraz daha cömert. Yeni tip 5 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzıman  (ATM) ise ilk defa Yeni i10 ile birlikte satışa sunuluyor. Yakıt tüketimi ve verimlilik düşünülerek sunulan bu şanzımanı manuel olarak kullanmak daha keyifli olacaktır. Sıkışık trafikte, dur-kalk yaparken otomatik özelliğinden de faydalanmak avantaj yaratacaktır.

A segmentine teknolojik giriş

Yeni i10, yumuşak yüzeyler ve keskin çizgiler arasında kontrast sunan genç ve dinamik bir tasarıma sahip. Geniş ön ızgara, aracın sportif karakterini yansıtırken ve yuvarlak LED Gündüz Sürüş Farları da dinamik duruşunu alçaltılmış tavanı ve daha geniş gövdesi ile pekiştirmiş oluyor. Selefi ile karşılaştırıldığında, daha geniş oranlara ve maksimum oturma alanı sağlayacak kaslı bir gövdeye ulaşıyor. Yeni i10’da yer alan 8 inç dokunmatik ekran (Apple Car Play ve Android Auto destekli), geri görüş kamerası, kol dayama, 16 inç alaşımlı jantlar, mercekli ön farlar ve LED gündüz sürüş farları öne çıkan özellikler olarak karşımıza çıkıyor. Turkuaz, ateş kırmızısı ve kumsal gri adındaki üç adet yeni dış renk, mevcut renk paletine dahil olurken kırmızı ya da siyah çift renk tavan kombinasyonlarıyla birlikte kullanıcılara toplam 17 farklı renk seçeneği sunuluyor.

Otomobildeki 252 lt’lik bagaj hacmi ise 29 mm daha düşük bir yükleme eşiğine sahip. Bu yenilik, bagaja erişimi fazlasıyla kolaylaştırıyor. İki aşamalı bagaj havuzu ve tek elle katlanabilen arka koltuklar da pratikliği artırıyor. Sporcuların kas yapısından ilham alınarak şekillendirilen yeni i10 artık daha sportif. 20 mm azalan tavan ölçüsü ve 40mm genişleyen iz açıklığının da bu sportif duruştaki etkisi büyük.

Sadece sportif görünmekle yetinmeyen Yeni i10, aynı zamanda daha da aerodinamik bir tasarıma sahip. rüzgarı direnci 0.32 Cd’den 0.31 Cd’ye geliştirilerek sportif görünüşü verimlilikle birleştiriliyor. Böylelikle Yeni i10, sınıfında fark yaratmayı ve liderliğini güçlendirmeyi hedefliyor.

Tasarım ve donanım özellikleriyle B segmentinden de müşteri çekmesi tahmin edilen üçüncü nesil i10, iddiasını her alanda sürdürmeyi hedefliyor. Hyundai Assan tarafından tüm Türkiye’de satışa sunulan aracın tavsiye edilen başlangıç fiyatı 108.300 TL olarak belirlenmiş. Serinin en donanımlı versiyonu olan “1.2 lt MPI Elite AMT Çift Renk” ise 127.400 TL’lik bir etikete sahip.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.