Spread the love

Toyota, geçtiğimiz aylarda gösterdiği C segmenti hatchback ve Touring Sports Wagon otomobilleriyle  “Corolla” ismini tekrar globalleştirdiğini duyurmuştu. Marka Uluslararası Guangzhou Otomobil Fuarı’nda aileyi sedan karoserle tamamladığının müjdesini verdi.

12. nesil Corolla Sedan, yeni hatchback model ile aynı altyapıyı paylaşıyor. Toyota New Global Architecture (TNGA) platformu üzerindeki yeni sedan, eskisi ile aynı tekerlek aralığına sahip olsa da ondan daha geniş. Motorun daha alçağa monte edilebilmesiyle kaput da alçaltılabilmiş ve bu da ön görüşü olumlu etkiliyor. Dahası eski modelin arkasındaki torsiyon çubuğu yerine yeni altyapı çok noktadan bağlantılı bir arka süspansiyonla geliyor. Toyota’nın iddiasına göre bu durum hem sürüş konforunu hem de sürüş dinamiklerini geliştiriyor.

İçeride de konsol tasarımı ve teknolojik özellikler yeni hatchback ve wagon kardeşlerdekiyle aynı. Konsolun üzerindeki tablet multimedya ekranı Entune 3.0 bilgi ve eğlence sistemine ev sahipliği yaparken, sistem Apple CarPlay ve Amazon Alexa’yı da destekliyor. Kuzey Amerika’da satılacak giriş seviyesi modellerde bu ekran 7” ebadında, üst versiyonlarda da 8” ebadında gelecek.

“Türkiye’nin hibrit üssü”nde üretilecek

Yeni Corolla Sedan ülkemizde iki motor seçeneğine sahip olacak. 1.8 litrelik atmosferik ve kendi kendini şarj eden hibrit ünite 122 HP güç üretirken, 1.6 litrelik motor ise 132 HP güç sunacak. Altı ileri manuel ya da CVT de şanzıman seçenekleri olarak dikkat çekiyor.

Yeni model gelecek yıl Ocak ayında Toyota Otomotiv Sanayi’nin Sakarya’daki tesislerinde üretilmeye başlanacak. C-HR ile birlikte ikinci hibrit otomobilini de üretmeye başlayacak olan tesis, Toyota Türkiye tarafından “Türkiye’nin hibrit üssü” olarak adlandırılıyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.