Spread the love

BENTLEY, 100’ÜNCÜ YILINA ÖZEL BİR MODELİ TANITTI. BU MODEL, TANSİYONUNUZU ÖLÇÜYOR, ELEKTRİKLE GİDİYOR, 2,5 SANİYEDE 100 KM HIZA ULAŞIYOR. BİR TEK YEMEK YAPMIYOR!

Otomobil kabuk değiştiriyor. Elektrik konusuna alıştık. Artık olmazsa olmazımız. Ama artık bu da kesmiyor. Mesela “uçan otomobil” daha fazla dikkatimizi çekecektir. Yakın zamanda bunları da göreceğimizden şüphem yok. Uçmasa da duyguları uçuran markalar var. Mesela Bentley! Her zaman hayallerin en üst noktasındadır. Marka, 100. yılı özel bir konsept tanıttı. Adı “Bentley EXP 100 GT” bu konseptin. Elektrikli ve otonom sürüş özelliklerin böyle lüks bir modelde nasıl olması gerektiğini gösteriyor. Araç içi yapay zeka sistemi ile sürücünün deneyimlerini kayıt ediyor. Mesela fiziki özelliklerinize göre koltuk şekil alabiliyor. Reaktif koltuk yüzeyleri, sürüş sırasında yolcunun oturma konumunu algılıyor ve ihtiyacın algılandığı yere otomatik olarak daha fazla destek sunuyor. Göz ve baş hareketlerini ve hatta tansiyonu bile izleyecek biyometrik sensörleri bulunuyor. Riskli bir durum var ise uyarısını yapıyor. O kadar para vereceksiniz ve tabii ki de kendi kendine de gidiyor. Otonom sürüş normalleşti ve bu normalleşmeyi zaten bu modelde de görebiliyoruz. İçeriden dışarıya doğru tasarlanmış olan ve tümüyle elektrikli bir platformun avantajlarından faydalanan model, 2035’in dünyası için Grand Tourer’ı  tekrar şekillendiriyor. Dış tasarımının oranları, Bentley’in geçmişteki pek çok Grand Tourer’ını anımsatıyor. Bentley EXP 100 GT, 5,8 metre uzunluğunda. Genişliği ise 2,4 metre. Kapıları 2 metre ve açıldığında ise 3 metreye ulaşıyor. Devasa bir otomobilden bahsediyoruz.

2,5 saniyede 100 km/s

Gelecek karbonsuz. Bu kesin. Bu modelde öyle. Elektrikli motorları 0 emisyon ile temiz bir geleceğe katkı sağlayacağını gösteriyor. Elektrikli modellerin performans sorunu olur diyenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Azami hızı 300 km! 0’dan 100 km. hıza 2,5 saniyede ulaşıyor. Toplamda 4 elektrikli motoru 1500 Nm’ye kadar tork üretiyor. Menzili ise 700 km. Bugün dizel ya da benzinli modellerin bile sağlayamadığı bir menzil bu. Bireysel özelliklere sahip akıllı sistem, Enhance, Cocoon, Capture, Re-Live ve Customise gibi beş ayrı mod ile yolculara ileri seviyede kişiselleştirme deneyimi sunuyor.

Önden baktığınızda kaslı ve gösterişli yapısı var. Profilden ise muhteşem bir estetiklik söz konusu. Arkaya doğru eğimli tavan, uzun boyu ile birleştiğinde şık görünüyor. Sonuçta o bir Bentley. Lüks kelimesi onun için soyadı gibi.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.