Spread the love

Kısa bir süre öncesine kadar Çinliler ucuz ve üretim kalitesi düşük otomobiller üretiyordu. Fakat işler değişmiş gibi görünüyor; o kadar ki Volvo Çin’de üretilen otomobillerinin Avrupa üretimi olanlardan kalite anlamında daha üstün olduğunu söylüyor.

Volvo başkan yardımcısı Robin Page bir röportajında kimi marka yetkililerinin üretimi İsveç’ten Çin’e taşıma konusunda çekinceleri olduğunu itiraf etti.

“İncelemelerimizde gördük ki burada (Çin) üretilen otomobiller esasında Avrupa üretimli modellere kıyasla daha iyi. Herkes kalite konusunda şüpheliydi, ancak Çin’deki partnerimiz üretime başladığı anda kalite standartlarının İsveç’te olduğundan daha yüksek olduğunu gördük.”

Başka markalar da Çin’e taşınıyor

Page’e göre Geely’nin Çin fabrikalarının bu kadar yüksek kalitede üretim yapabilmesinin sebebi otomasyona daha az bağımlı olmaları.

“Dürüst olmak gerekirse, Avrupa’lı üretim görevlileriyle konuştuğunuzda üretime otomasyonu yüksek derecede dahil ettiklerini görüyorsunuz. Çin’de ise durum farklı; otomasyon az, gerçekten çalışan insan sayısı fazla. Bu da toleranslar konusunda daha sıkı olma şansını veriyor, daha fazla ince ayar yapabiliyorsunuz.”

“Aradaki fark çok büyük değil, ancak bire bir karşılaştırmalarda daha az otomasyonla yapılan üretim daha başarılı oluyor. Artık kalite konusunda kimsenin şüphesi kalmadı.”

Volvo 2014 itibariyle uzun şasili S60 ile başlayarak dünyaya Çin üretimi otomobillerini satmaya başladı. Ayrıca şirket amiral gemisi S90’ın üretimini de 2016 senesinde İsveç’ten Çin’e taşımıştı. Elektrikli Volvoları ve Lynk & Co modellerini de kapsayan bir çok Geely üretimi otomobil dünyaya Çin’den ihraç edilecek.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.