Spread the love

B segmenti SUV/crossover modellerine bir yenisi daha, Volkswagen cephesinden geldi. Uzun süredir ipuçları gösterilen T-Cross, Amsterdam’da resmi olarak tanıtıldı.

Alman otomotiv devinin tamamen yeni bir model olarak geliştirdiği T-Cross, şehir içi kullanım ön planda tutularak geliştiriliyor ve T-Roc’un altında, daha kompakt bir SUV olarak konumlandırılıyor.

T-Cross’da grubun küçük otombilleri yeni Polo, yeni Ibiza ya da Arona gibi MQB platformu üzerine inşa ediliyor. Volkswagen’in yeni tasarım anlayışına göre tasarlanan B-SUV, ön tarafta yüksekte konumlanan farlara, profilde ise ön çamurluktan başlayıp stop lambalarına kadar devam eden düz bir karkter çizgisine sahip.

Arkada ise kare formlu stop lambaları, bagaj kapağının üzerinden devam eden parça ile tek parçaymış gibi görünüyor. Plastik çamurluk kaplamaları, plastik bagaj üstü spoyler uzantısı ve tavan rayları da otomobilin tasarımına hareket katarken, “crossover tipi” maceracı bir görünüme de katkıda bulunuyor.

T-Cross’un iç mekanı da ilk olarak yeni Polo ile karşımıza çıkan düz çizgiler ve geometrik formlarla şekillenen tasarıma sahip. Opsiyonel olarak sunulacak dijital gösterge paneli ve büyük bilgi ve eğlence ekranına da ev sahipliği yapan konsolda klima kontrolleri fiziksel olarak havalandırma ızgaralarının altında bulunuyor.

Markanın iddiasına göre T-Cross kompakt bir crossover olmasına rağmen 5 yetişkinin rahatça seyahat edebileceği bir kabin hacmine sahip. Arka tarafta ise 14 cm’ye kadar ileri-geri kaydırılabilen koltuklar, ihtiyaca bağlı olarak diz mesafesini ya da bagaj hacmini genişletebiliyor.

The rear seat bench can be moved by up to 14 centimetres to create more luggage room or leg space for passengers sitting at the rear.Volume: 385 to 455 litres.

Yeni T-Cross’un kaputunun altında ise tümü en güncel Avrupa emisyon standartlarına uyumlu olan üç benzinli bir de dizel motor görev yapıyor. Benzinli tarafında sunulan 1.0 litrelik TSI 3 silindirli motorlar 95 ve 115 HP güç sunan iki versiyona sahip. 1.5 litrelik 4 silindirli TSI ünite ise 150 HP güç sunuyor. Dizel cephesinde ise 95 HP gücünde 1.6 TDI motor bulunuyor. Türkiye pazarına ithal edilecek T-Cross’ların bu motor seçeneklerinden hangilerine sahip olacağı ise henüz belli değil.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.