Spread the love

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK SATAN MARKASI RENAULT’UN MEGANE MODELİ, YENİLENEN TASARIMI VE MOTOR SEÇENEKLERİ İLE SEGMENTİNDEKİ LİSTEDE BİRİNCİ SIRAYA OTURMA HEDEFİNDE…

Kuşkusuz Türkiye’nin en çok tercih edilen markası Renault… Zaten yılsonu istatistiklerine bakıldığı zaman da bunu görüyoruz. Hemen hemen her ihtiyaca cevap verebilen segment bolluğu Renault’u her sene Türkiye’de liderliğe taşıyor. Genel olarak baktığımız zaman, ürün gamında birçok segment var; fakat Megane modeli en çok söz edilen ve tercih edilenlerden. Symbol’un başarısını unutmuyoruz tabii. Ama filo satıştarını bir kenara bırakırsak sokaktaki tüketicinin tercihi belli, Megane! İşte sokaktaki vatandaşın tercihi olan Megane ailesi yenilendi. Tasarımı, kalitesi ve GT-Line takviyesi ile şovrumlardaki yerini güçlü bir şekilde aldı! Geçtiğimiz ay Türkiye lansmanına katıldığımız Megane ailesini yakından inceleme fırsatı bulduk. Yenilenen Megane ailesinde ilk göze batan değişiklik, tasarım!

Ön bölümdeki detaylar!

Tasarım anlayışında ciddi bir değişiklik yok gibi görünse de, küçük detaylar ve dokunuşlar sayesinde ifadesi tamamen değişmiş gibi. Kendine güvenen ve günümüz tasarım anlayışına ayak uyduran bir görünüm elde edilmiş. Tamamen yenilenmiş ön tampon ve LED farlar karakterini değiştiren en önemli detaylar. Kaputundaki üç boyutlu kabartmanın da görüntüye katkısı büyük… Tasarım demişken; GT-Line modeli çok çekici. Özellikle Megane Coupe sportifliğine bir de GT-Line çizgileri eklenince hoş bir model ortaya çıkmış. Arka stoplardaki kare formlar ve arkaya doğru eğim kazanan tavan sayesinde sportiflik vurgusu fazlasıyla belirtilmiş. İç mekanda da farklılıklar mevcut. Tasarımsal özelliklerin yanında teknolojik yenilikler Megane’ı daha çekici kılıyor.

Teknoloji ile gelen güvenlik

Birçok teknolojik yenilik bulunuyor. Özellikle güvenli sürüşü destekleyen özellikler tüketici için önemli detaylar. Yenilenen Megane’da Visio System kapsamında yer alan, şeritten çıkış ikazı, özellikle uzun yolculuklarda işe yarayacak uzun/kısa farların otomatik kumanda edilmesi özellikleri bulunuyor. Yine uzun yolculuklarda farklı dış hava koşullarına göre içerideki havanın kalitesini yüksek seviyede koruyan Air Quality Sensör’ü iç mekandaki konforu artırıyor. Geri görüş kamerası, yokuşta kalkış yardımı yani Hill Start Assist özellikleri de yenilikler arasında. Megane’da R-Plug & Radio+ ile USB + bluetooth özellikleri de standart olarak sunulmuş.

Yeni 130 HP’lik motor seçeneği!

Yeni tasarımı ve teknolojik özelliklerin yanında Megane ailesine bir de 1.6 dCi 130 HP’lik bir motor seçeneği eklenmiş. Sınıfının en iyi performans oranına sahip  bu motorun yakıt tüketimindeki başarısı da takdire şayan. Peformans demişken; bu motorun 320 Nm’lik torku ve 130 HP’lik gücü performansı konusundaki sorularınızı cevaplayacaktır diye düşünüyorum. Sınıfının en güçlü dizel motoru olma özelliğine sahip. Ayrıca ortalama 4.0 lt/100 km yakıt tüketimi ve kilometrede 140 gr CO2 salınımı ile Fransa’da ekoloji ödülüne de layık görülmüş. Yeni Megane GT-Line versiyonu ile birlikte sunulan Energy 1.6 dCi 130 HP, genlerinde F1 özelliklerini barındırıyor. Yeni nesil bir downsizing motoru olan bu versiyonun Stop & Start teknolojisi bulunuyor, kırmızı ışık ve dur-kalk özelliklerinin trafikte devreye girmesi sayesinde düşük yakıt tüketimine destek oluyor. Aileye yeni katılan GT-Line versiyonu tasarımındaki farklılıkları ve sportif sürüş özellikleri ile dikkat çekiyor. Bumerang şeklindeki LED farları ve kırmızı dikişli döşemeleri ile ruhundaki sportifliği kanıtlıyor. Ön paneldeki GT-Line imzası bulunan bu modeled, koyu metal ve parlak karbon dokunuşlar ile farklılığını gösteriyor. Bu versiyonda diğer aile fertlerine göre farklı detaylar mevcut. Sportif ön tampon, arka tampona entegre difüzör, 173 Celsium tipi koyu renk aliminyum alaşımlı jantlar standart olarak sunuluyor. Aynı zamanda daha spor olan Megane Coupe şasisi ile donatılan GT-Line modeli farklı tarzıyla iddiasını gösteriyor. Yenilenen Megane ailesinin fiyatlarına bakıldığı zaman; Megane HB 36.950 TL, Megane Sport Tourer 52.500 TL, Megane Coupe 55.350 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor.

F1’den seri üretime

Renault, F1’de üretici markalar arasında 10 kez dünya şampiyonu unvanını kazanan tek üretici. Renault, bu alandaki bilgi birikimini seri üretime de yansıtıyor. Gerek seri üretim araçları gerekse F1 araçları üzerinde çalışan Renault motor üreticilerinin, üç noktayı içeren ortak bir amacı var; performanslı, güvenilir ve hep daha tutumlu mekanizmalar tasarlamak. Renault’nun Mekanik Mühensiliğine transfer ettiği Renault Sport F1 çatısı altındaki mühendisler, Formula’da edindikleri birikimi Energy motoru ile seri üretime yansıtıyorlar.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.