Spread the love

Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), uluslararası uzay araştırmaları için Toyota ile önemli bir anlaşma imzaladı. 2029 yılında Ay’a gönderilmesi planlanan hidrojen yakıt hücreli elektrikli otomobil teknolojisine sahip keşif aracı Toyota tarafından üretilecek.

Ay yüzeyindeki araştırma faaliyetleri için kullanılacak araç, kaynakların oldukça sınırlı olduğu Ay yüzeyinde 10 bin kilometreden daha fazla menzil kat edebilecek teknolojiye sahip olacak. Aracın görevi sadece Ay ile sınırlı değil; uluslararası uzay araştırmaları insan faaliyetlerini genişletmek ve sürdürülebilir bir ortam yaratmak adına çalışmalarını uzayda ve Mars’ta da gerçekleştirecek. Toyota üretimli uzak aracı, astronotlara daha fazla özgürlük ve kolaylık sağlayacak.

Toyota başkanı Akio Toyoda, konuyla ilgili şunların altını çiziyor: “Otomobiller insanlara her yerde özgürlük sağlamak için aktif rol oynuyorlar. Bu projeyle birlikte Toyota’nın sürüş performansını ve dayanıklılığını sergileyeceğiz. Uzay için yakıt hücreli teknolojilerimizi daha da geliştireceğiz.”

Geliştirilen araç 6 metre uzunlukta, 5.2 metre genişlikte ve 3.8 metre yüksekliğe sahip. 13 metreküplük yaşam alanı sunan keşif aracı, acil durumlarda dört, normalde ise iki kişilik kapasiteye sahip.

 

 

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.