Spread the love

Elon, henüz Model 3’ün kargaşası yeni yeni geçiyorken yeni bir otomobille karşımızda. Model Y, markanın ilk kompakt elektrikli crossover’ı. 

Los Angeles’ta düzenlenen özel bir etkinlikte tanıtılan Model Y, markanın 3, S ve X modellerinin yanına katılıyor. Tesla, Model Y’yi dört farklı versiyonla sunacak. Otomobilin giriş seviyesi Standard Range modeli 39 bin dolar fiyatla 2021 baharında müşterilere sunulacak. Standard Range gelene kadar ise müşteriler, 2020 sonbaharından itibaren üç farklı versiyondan birini seçebilecek.

Standard Range modelinden sonra en ucuz versiyon Long Range olacak. İsminin de belirttiği üzere 480 km menzil sunacak olan model 5.5 saniyede 100 km/s’ye hızlanabilecek ve 209 km/s’lik son sürate sahip olacak. Fiyatı ise 47 bin dolardan başlayacak.

Bir üst versiyon ise Dual Motor AWD. Bu model Long Range’den 20 km daha az menzile sahip ancak bu fedakarlık sürücüye performans olarak geri dönüyor. 217 km/s son sürate sahip olacak olan Dual Motor AWD, 0’dan 100’e 4.8 saniyede hızlanıyor ve 51 bin dolara satılacak.

Model Y Performance versiyonu ise daha güçlü çift elektrik motoruna sahip olacak ve 450 km menzil sunacak. 241 km/s son sürate sahip olacak olan versiyon 100 km/s’ye 3.5 saniyede çıkacak. Performance modeli 60 bin dolar başlangıç fiyatına sahip olacak.

Beklendiği üzere Model Y’nin ön yüzü sedan kardeşi Model 3 ile benzer çizgilere sahip. Arka taraf büyük Model Y’yi andırsa da stop lambaları gene 3 ile benzer bir tasarıma sahip.

İçeride de Model 3 gibi minimalist bir tasarıma sahip olan crossover, opsiyonel olarak yedi kişilik bir oturma kapasitesi sunuyor. İçeride göze çarpan diğer özellikler panoramik cam tavan ve 15 inçlik dikey duran dokunmatik ekran.

19

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.