Spread the love

İstanbul, Göktürk’te ilk kez düzenlenen Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası Etkinliği, ülkemizdeki en sessiz ve en çevreci sürüş etkinliğine sahne oldu. Sıfır emisyon ve sıfır gürültü ile çalışan 20’den fazla elektrikli ve hibrit otomobilin katılımcılar tarafından test edildiği etkinlikte en büyük ilgiyi şüphesiz Tesla Model 3 çekti.

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) tarafından başlatılan girişimle ve otomobil firmalarının desteğiyle ilan edilen 20 Nisan Elektrikli ve Hibrid Sürüş Haftası, İstanbul Göktürk’te düzenlenen özel bir açık hava etkinliğiyle kutlandı. Sektörün önemli markalarından 20’yi aşkın elektrikli ve hibrit araç iki gün süren etkinlikte 1500’ün üzerindeki katılımcı tarafından deneyimlendi. Otomobillerin yanı sıra mikro grid uygulaması adı verilen ve enerjisini paneller vasıtasıyla güneşten alıp elektriğe dönüştürerek araçların şarj edebilmesini sağlayan inovatif şarj istasyonları da tanıtıldı.

Tesla Model 3 ilk kez Türkiye’de!

Etkinliğin şüphesiz en dikkat çeken otomobili, Türkiye’ye ilk kez ayağını basan Tesla Model 3 oldu. Katılımcıların deneyimlemek için kapısında kuyruk oluşturduğu otomobil, Tesla’nın etkinlikteki tek temsilcisi değildi. Markaya ait 5 farklı araç katılımcıların denemeleri için hazır bulunuyordu. Tesla modelleri test sürüşlerinde kullanılan 2 kilometrelik parkurda yaptıkları 1000’den fazla kilometre ile İstanbul’u 5 kez turlamış oldular.

TEHAD Başkanı Berkan Bayram, etkinlikle ilgili şunları dile getirdi:

“Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen Elektrikli ve Hibrid Sürüş Haftası’na otomobil meraklılarının gösterdiği ilgi bizi oldukça memnun etti. Henüz elektrikli ve hibrid araçlarla tanışmamış kullanıcılar, ilk defa bu etkinlikte otomobil devlerinin araçlarını test etme ve bilgi edinme fırsatı buldu. Artık hepimizin bildiği gibi dizel motorlar son yıllarını yaşıyor. Kısa bir zaman sonra dizel motor üretiminin yerini tamamen elektrikli ve hibrid araçlar alacak. Dolayısıyla bunun farkında olan kullanıcılar şimdiden “hangi modeli neye göre almalıyım?” sorusunu sormaya başladı. Özellikle elektrikli araçlarda herkesin merak ettiği soru ne kadar menzile sahip olduğu ve kaç saatte şarj olabildiğidir. Batarya teknolojilerindeki gelişmeler, şarj istasyonlarının sayısı, araçların nasıl şarj olduğu gibi birçok soruya kullanıcılarımız düzenlediğimiz etkinlikte cevap bulabildi ve uygulamalı olarak deneyimleme fırsatı buldu. Tam şarjla 400 km üzerinde yol yapabilen ve sadece 6 liraya 100 km yol gidebilen araçlar herkesin ilgi odağı oldu. Ancak araçların pratikliği ve keyifli bir sürüş sunabilmesi en çok kadın kullanıcıların beğenisini topladı.”

En sessiz etkinlik

Otomobilin devlerinden BMW i3s, Jaguar I-Pace, Tesla Model S, Tesla Model 3, Toyota Corolla Hibrid, Toyota C-HR Hibrid, Renault Zoe ve Lexus RX450h gibi marka ve modellerin birden fazla araçla katıldığı etkinlik 20’den fazla araca rağmen en çevreci ve en sessiz etkinlik oldu. Berkan Bayram, elektrikli ve hibrid araçların sıfır karbon emisyonu ve sıfır gürültü ile çalışan teknolojiler olduğuna dikkat çekmek istediklerini belirtti.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.