Spread the love

Reuters‘in haberine göre Tesla, giriş seviyesi Model 3’ün sorunlarıyla baş ederken bir yandan da Model Y üretimi için harekete geçmeye başladı.

İki isimsiz kaynak tarafından Reuters’a yapılan açıklamada, Elon Musk’ın Model Y üretimi için tedarikçilerle ön anlaşmaları yapmaya başladığı belirtiliyor. Tedarikçilere henüz otomobilin üretim süreci ve detayları hakkında sadece çok kısıtlı bilgiler verildiği de belirtiliyor.

Otomobil üreticileri bu tip ön anlaşmaları, yeni bir modelin üretiminden 2 ila 2,5 önce yapmaya başlarlar. Ancak Tesla bu güne dek ürettiği otomobillerde ön anlaşmaları üretimden 18 ay kadar önce yapmaktaydı. Dolayısıyla otomobilin Kasım 2019’da ortaya çıkabileceğini öngörebiliriz.

Model Y, Tesla’nın en çok satan otomobili olmaya aday

Amerikalı üretici ilk etapta yeni küçük crossover’ı Model Y için tammaen yeni bir platform kullanmayı düşünüyordu, ancak Model 3’ün mekaniğini kullanmaya karar verdiklerini açıkladılar. Model S, X, 3 ve yeni nesil Roadster gibi Y de markanın Fremont, Kaliforniya’daki tesisinde üretilecek. 2021’in sonlarına doğru marka otomobili Çin’de üretmek istiyor.

Tesla ayrıca Model Y için tümüyle yeni bir elektrik sistemi geliştirmeyi de planlıyor. Musk geçtiğimiz yıl Model 3’te toplamda 1524 metre kablo kullanıldığını açıklamıştı. Yeni sisteme sahip Model Y de ise 100 metre kadar kablo kullanılması planlanıyor.

Dünya çapında crossover’lara olan tüketici eğilimi göz önünde bulundurulursa, Model Y kolaylıkla Tesla’nın en çok satan otomobili olabilir.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.