Spread the love

İngiltere, Swindon ve Gebze, Şekerpınar’daki fabrikalarının kapatılacağı iddiasıyla otomotiv gündemine bomba gibi düşen Honda’dan konuyla ilgili resmi açıklama geldi.

19 Ocak günü düzenlenen basın toplantısında marka küresel üretim ağını yeniden yapılandıracağını açıkladı. Marka söz konusu yeniden yapılanma sürecini otomotivdeki “elektrifikasyon”a bağlıyor. Elektrikli otomobillerin üretimde yol açtığı önemli teknik değişiklikler, Honda’nın faaliyetlerini yüksek üretim hacminin yakalanabileceği bölgelerde yoğunlaştırmasına neden oluyor.

Yeniden yapılanma sürecinde Honda’nın İngiltere, Swindon’daki fabrikası, güncel üretim ömrünün sonu olan 2021 yılında faaliyetlerini durduracak. Honda’nın Avrupa’daki merkezi olmaya devam edecek olan fasilite, bünyesindeki 3,500 çalışanıyla senede 150,000 araç üretiyor.

Ülkemizde bulunan Şekerpınar fabrikası da Swindon ile benzer bir kaderi paylaşıyor. Yılda 38,000 araç üreten tesis, 2021’de Civic Sedan modelinin üretimden kalkmasıyla birlikte üretim faaliyetlerini durduracak. Honda Türkiye A.Ş. bu yeniden yapılanma sürecinden sonra geri kalan faaliyetlerine kaldığı yerden devam edecek.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.