Spread the love

Seat, MEB platformunu kullanan tam elektrikli ilk otomobili el-Born konsepti resmi olarak duyurdu.

el-Born, VW ID Hatch’ten sonra MEB platformunu kullanan ikinci elektrikli otomobil ve Seat markasının ilk elektrikli otomobili. 2020 yılında sokaklarda görmeye başlayacağımız model şimdilik henüz konsept aşamasında.

Seat’ın felsefesi doğrultusunda “duygusal” ve sportif bir görüntüye sahip olan model, iddialara göre 420 km’lik bir menzil sunacak. 204 HP’lik elektrikli motor ile model 0’dan 100’e 7.5 saniyede hızlanabiliyor.

Elektrikli hatchback 100 kW DC hızlı şarja da uygun. Bu sayede piller 0’dan yüzde 80’e 47 dakika gibi makul bir zamanda doldurulabiliyor.

Konsept 20 inçlik türbin tasarımlı jantlara sahip. Bu jant tasarımı aerodinamiyi iyileştirirken aynı zamanda elektrik tüketimini de minimize edebiliyor. Seat’ın iddialarına göre mühendisler otomobilde “hava perdesi” kullanarak hem gövdenin göze hoş görünmesini sağlıyor hem de performansı iyileştirebiliyorlar.

Otomobilde yer verilen bir başka özellik ise gelişmiş termal yönetim sistemi. Bu sistemin kullandığı özel ısı pompası sayesinde kaloriferin elektrik tüketimi düşürülerek 60 km’ye kadar menzil tasarrufunda bulunulabiliyor.

VW ID’de olduğu gibi MEB platformunun kompakt fakat akıllıca düşünülmüş mimarisi sayesinde el-Born iç mekanda oldukça ferah bir alan sunuyor. Kabinin tasarımı ise beklentinizden daha “normal” görünebilir, ancak bu haliyle seri üretime hazır duruyor.

Seat’ın ilk elektrikli otomobili 2. seviye yarı-otonom sürüşe, bir çok sürüş destek sistemine ve akıllı park yardımcısı gibi teknolojik donanımlara sahip olacak.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.