Spread the love

Porsche’nin tarihini başlatan ilk 356 Roadster, aynı zamanda 356/1 ya da “No. 1” olarak da adlandırılıyor. Fakat bu otomobil zaman içerisinde çok el değiştirmiş ve uğradığı değişikliklerden, tamiratlardan ve kazalardan dolayı restore edilebilecek durumda değil. Porsche de, puzzle’ın en önemli parçası olan otomobili yerine koyabilmek için orijinaline olabildiğince sadık kalarak bir replikasını üretti.

No. 1, zamanında alüminyumun elde şekillendirilmesiyle üretildiğinden günümüzde hala yollarda olan klasik 356’lardan biraz daha farklı bir şekle sahip. Dolayısıyla Porsche tarihçileri markanın arşivlerinin derinlerine inmiş, o döneme ait bir çok fotoğraf ve belgeyi dikkatle incelemiş. Porsche müzesindeki “Porsche’nin 70 yılı” sergisinde gösterimde olan otomobilin üretilmesi için orijinal tasarım eskizlerinden ve orijinal otomobilin gövdesinin üç boyutlu taranmasıyla ortaya çıkan çizimlerden faydalanılmış. Replika da tıpkı 1948 model orijinali gibi alüminyumun o dönemdeki tekniklerle işlenmesiyle şekillendirilmiş.

Orijinal tahta göstergeleri ve tıpkı orijinal otomobildeki gibi Volkswagen Beetle’ın ön takımını barındıran replikanın boyası için ise mühendisler kelimenin tam anlamıyla “derinlere dalmış.” Orijinal otomobil bir çok kez yeniden boyandığı için orijinal boyanın kaldığı bir bölüm aranmış. Gösterge tablosunun altında bir noktada bulunan otomobilin ilk boyasından bir numune alınarak orijinal gri renk tonunun aynısı hazırlanmış ve otomobil bu renge boyanmış.

Porsche replikanın üretiminin 2 ay sürdüğünü söylüyor. Marka yetkilileri otomobili orijinaline mümkün olan en sadık haliyle üretmek isteseler de replika No. 1’in bir arka aksı ya da motoru bulunmuyor.

Üretilen otomobil sadece teşhir amaçlı ve eğer bu güne dek korunmuş olsaydı 356/1’in neye benzeyeceğini gösteriyor. Tabii en önemlisi bu teşhir otomobili 70 sene önce hayal edilen, bu güne dek süren ve kuvvetle muhtemel yıllar boyunca da devam edecek bir otomotiv efsanesinin başlangıç noktasını da ortaya koyuyor.

 

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.