Spread the love

Porsche’nin yaş günü vesilesiyle kendine ve hayranlarına armağanları bitmiyor. Ancak bu seferki otomobil, bir kaç aydır gördüğümüz özel versiyonlar ve etkinlikler arasındaki en değerlisi olabilir.

Laguna Seca’da düzenlenen Rennsport Reunion kapsamında Porsche yeni bir tanıtım yaptı. Tanıtılan yarış otomobili tam 700 beygirlik bir canavar ancak otomobilin beygir gücünden çok daha önemli bir özelliği var: 935 Clubsport, markanın efsanevi 935/78 yarış otomobilinin devamı niteliğinde.

935 Clubsport bir yarış otomobili olsa da herhangi bir yarış serisi için homologe olacak şekilde üretilmemiş. Özellikle yol kullanımı için de geliştirilmeyen otomobil, Porsche mühendislerinin tamamen özgür davranabildikleri bir otomobil.

Tasarım olarak 935/78’den ilham alan yeni otomobil, eskisinin “Moby Dick” takma adını almasını sağlayan uzatılmış şeklini aynen koruyor. Seri üretim 911 GT2 RS’in üzerine geliştirilen yeni 935’in gövde panelleri karbon fiberle güçlendirilmiş polimerden (CFRP) üretilmiş. Ön taraftaki çamurluk havalandırmaları ön akstaki yere basma kuvvetini arttırıyor, arkadaki devasa kanat da aynı işi arka aks için üstleniyor. Gövdede Porsche’nin başka yarış otomobillerinden alınan parçalar da dikkat çekiyor. Örneğin LED farlar 919 Hybrid LMP1’dan, yan aynalar da 911 RSR’dan gelirken, titanyum egzoz çıkışları 1968 model Porsche 908’dekilere gönderme yapıyor. Bir “retro merasimi” olarak nitelendirebileceğimiz otomobilde kullanılan kırmızı jantlar da hem tasarım olarak hem de aerodinamik işlevleri bakımından 935/78’dekilere çok benziyor.

İç mekanda ise 2019 911 GT3 R’dan alınan karbon fiber direksiyon ve dijital gösterge paneli sizi karşılıyor. Ahşap vites topuzu da historik yarış otomobilleri 909 Bergspyder ve 917’den ilham alıyor. Yolcu koltuğunun opsiyonel olduğu kabinde Recaro sürücü koltuğu, altı noktalı yarış tipi emniyet kemeri, klima ve takla barı standart sunuluyor.

Kaputun altındaki 3.9 litrelik çift turboşarjlı motor 700 HP güç üretiyor ve bu güç PDK şanzıman ve yarış için optimize edilmiş bir diferansiyelle yere aktarılıyor. 935’te Porsche Stability Management, çekiş kontrolü ve ABS gibi donanımlar da bulunuyor ancak sürücü bu sistemleri istediği gibi ayarlama ya da tamamen kapatma seçeneğine sahip. Porsche otomobilin performans değerleri hakkında bir açıklama yapmadı, ancak otomobil sadece 1,380 kilogramlık bir ağırlığa sahip.

Üretimi sadece 77 adetle sınırlı olacak olan 935 Clubsport’un Avrupa fiyatı vergiler hariç 700,000 Euro olarak belirlenmiş.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.