Spread the love

İkonik 911’in Speedster modelleri çoğu nesilde karşımıza limitli sayılarda da olsa çıktı. 8 Haziran günü, yani ilk 356’nın yola çıktığı günün yetmişinci yıl dönümünde Porsche, 991 jenerasyonunun Speedster modelini tanıttı. Söylentilere göre otomobilden bu yaz -markanın doğum yılına bir gönderme olacak şekilde- 1,948 adet üretilecek.

Markanın Weissach’daki motorsporları merkezi tarafından hazırlanan konsept otomobil, GT3 şasisi üzerine şekilleniyor ve arka kaputun altında 500 HP’den güçlü atmosferik bir düz altı silindirli motora ve ona bağlı altı ileri manuel bir şanzımana sahip.

Konseptin dış tasarımı, ilk kez 1988 yılında üretilen orijinal Speedster’a göndermelerle dolu. Kısa ön ve yan camlar ile ön koltukların hemen arkasından başlayan bölümü kapatan karbon fiber kapak dikkat çekiyor. Speedster’a özgü arka kapak gibi motor kapağı da karbon fiber, ön çamurluklar ve ön kaput ise karbon fiberle güçlendirilmiş polimer kompozit malzemeden üretilmiş.

Otomobilin GT gümüşü/beyaz çift renkli boyası ise Alman üreticinin tarihi yarış otomobillerini anımsatıyor. Klasik Porsche yarış otomobillerine bir gönderme de ön kaputun tam ortasındaki metal benzin depo kapağı.

Konseptin iç mekanı da bu güne dek gördüğümüz Speedster modellerinin yeniden yorumlanmasıyla ve yine tarihi bazı detaylarla tasarlanmış. Speedster’ların hafiflik felsefesinden dolayı Porsche bu otomobile navigasyon, radyo ya da klima gibi donanımlar eklememiş. Diğer bir taraftan otomobilin yarış koltukları, 356’nın ilk örneklerinde görülen konyak rengi deri döşemeye sahip.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.