Spread the love

Peugeot Design Lab tarafından tasarlanan Peugeot i-Cockpit®, Beneteau tarafından geliştirilen Ship Control® teknolojisi ile kumanda ediliyor.

 

Peugeot Design Lab sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimi değerlendirerek yeni alanlarda yeni deneyimler kazanmak üzere tamamen farklı bir sektörde çalışmalar yapmaya başladı: yatçılık ve denizcilik. Söz konusu çalışmaların yansıması olarak Peugeot ve Beneteau bir işbirliğine gittiler. Her biri kendi alanının lideri olan bu iki Fransız markası sahip oldukları bilgi birikimi ve deneyimi birleştirerek yenilikçi bir çözüm geliştirdiler.

Beneteau yapmış olduğu çalışmalarla yatçılığın ihtiyacı olan sürüş, güvenlik ve konforla ilgili tüm verileri tek bir merkezde toplayan Advanced Monitoring System (AMS) adındaki teknolojiyi geliştirdi. Söz konusu sistemi daha da geliştiren Beneteau, ilk kez Gran Turismo 50’de kullanıma sunduğu Ship Control® teknolojisini geliştirdi.

Peugeot ve Beneteau markalarının işbirliği sonucu i-Cockpit® ve Ship Control® tek bir yapıda bir araya geldi ve bunun sonucu olarak Sea Drive Concept geliştirildi.

Sea Drive Concept’teki Peugeot i-Cockpit izleri ilk bakışta hemen hissediliyor. Tasarımı doğrudan otomobillerden alınan kompakt boyutlu direksiyon simidi kullanım kolaylığı sağlıyor. 17 inçlik büyüklüğünde dokunmatik gösterge paneli Ship Control® arayüzünü gösterirken, yatın elektronik fonksiyonlarına erişim imkanı tanıyor. Katlanan bir panel temel navigasyon bilgilerini kaptanın görüş alanına getiriyor. Direksiyonun her iki yanında bulunan şalter tipi düğmeler ise temel fonksiyonlara erişim sağlıyor.

Peugeot deneyimi kendini GT donanım seviyesini esas alan kontrast dikişli napa deri, krom aplikasyonlar ve benzeri detaylarla kokpitteki kalite ve malzeme seçimlerinde de kendini gösteriyor.

Ship Control® arayüzü; aydınlatma, iklimlendirme, navigasyon, batarya seviyesi, yakıt seviyesi, elektrik yönetimi, pompa yönetimi, ses sistemi ve motor olmak üzere tüm gerekli olan bilgileri bir araya topluyor. Arayüze yerel olarak birkaç tablet bağlanabiliyorve böylece mürettebatın her bir üyesi tüm işlevlere erişim sağlayabiliyor.

Peugeot Design Lab tarafından geliştirilen Sea Drive Concept hızlı bir değişim içinde olan yatçılık sektörüne tamamen yeni bir yaklaşım kazandırıyor. Sea Drive Concept yakın kokpit tasarımına tamamen yeni boyut kazandırırken, aynı zamanda yat sektörünün geleceğine de yön veriyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.