Spread the love

Fransız markanın efsanevi 504 Coupe’sine modern bir yorum olan tasarımıyla e-Legend, Peugeot’nun geleceğe olan bakış açısını yansıtan bir konsept.

Peugeot, Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtacağı e-Legend konseptinin detaylarını açıkladı. Otomobil, 504 Coupe’den ilham alan tasarım ile elektrikli güç ünitesi ve otonom sürüşü birleştirerek geleceği geçmişle harmanlıyor.

Konsept otomobilin kalbinde 456 HP güç ve 800 Nm tork üreten elektrik motorları yatıyor. Otomobilin 0’dan 100’e hızlanması dört saniyenin altında gerçekleşirken, güç ünitesi 220 km/s’lik bir son sürati de mümkün kılıyor. Otomobilin sahip olduğu 100 kWh kapasiteli bataryalar WLTP normuna göre 600 km’lik bir menzil sunuyor. Bu menzilin 500 km’lik kısmı için yalnızca 25 dakikalık hızlı şarj yeterli olacak.

Tamamen otonom sürüş teknolojisine sahip olan e-Legend’ın dört farklı sürüş modu bulunuyor. Sürüş modlarından ikisi otonom sürüşte, ikisi de normal sürüşte kullanılıyor. Otonom sürüşteki modlardan SOFT isimli olanı konfor odaklıyken SHARP modunda otomobil kendi kendini daha dinamik bir şekilde kullanıyor. Otonom olmayan sürüşte ise LEGEND konfor odaklıyken, BOOST daha dinamik bir sürüş vaat ediyor. Sürüş modlarının en etkileyici tarafı ise iç mekan tasarımını değiştiriyor olmaları. Örneğin otonom SOFT modunda direksiyon katlanarak konsolun ardına gizleniyor ve yan kolçaklar otomatik bir şekilde harekete geçiyor.

İç mekan ise yeni nesil Peugeot modellerinde gördüğümüz i-Cockpit’in yeni versiyonu. Ancak iç mekanın en dikkat çekici tarafı i-Cockpit’in barındırdığı ekran sayısı. Otomobilin kabininde toplam 16 tane ekran var! Ayrıca ekranların boyutları da şaşırtıcı: Ön konsolun tamamını kaplayan ana ekran 49 inç büyüklüğünde. Kapı panellerindeki ekranlar ise 29 inçlik ebatlarıyla ana ekrandan hiç de geri kalmıyorlar! Yeni kokpitteki sesli komut sistemi için marka Soundhound ile, ses sistemi için ise alıştığımız üzere Focal ile işbirliği yapmış.

Markanın CEO’su Jean-Philippe Imparato, konsepti şöyle değerlendiriyor:

“Peugeot e-Legend Concept sadece bir teknolojik manifesto niteliğini taşımıyor. Bu konsept otomobil aynı zamanda geleceğe odaklanmış ilerici ve yenilikçi bir marka olan Peugeot’nun vizyonunu gözler önüne seriyor. Peugeot için otonom ve elektrik çok önemli değerler. Sıkıcı bir tasarım asla DNA’mızın bir parçası olmayacak.”

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.