Spread the love

Bu ay düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’ndan önce resmi olarak tanıtılan yeni Peugeot 208, sıradan olmayan, keskin ve çekici çizgisiyle karakter dolu bir şekilde karşımıza çıktı. Yani tam olarak bir “süpermini”nin olması gerektiği gibi!

Tamamen yenilenen Peugeot 208 firmanın Common Modular Platform (CMP) altyapısını kullanıyor. Bu sayede bir önceki nesilden 30 kg daha hafif olan otomobilin aynı zamanda – Peugeot’nun iddiasına göre – rafinelik düzeyi de geliştirilmiş.

Yeni 208’in kaputunun altında ilk etapta 1.2 litrelik benzinli ve 1.5 litrelik dizel iki unite görev yapıyor. Benzinli motor 75 HP güce sahip ve manuel şanzımanla satılırken, dizel unite 100 HP gücünde ve isteğe baplı olarak manuel ya da sekiz ileri otomatik şanzımanla sunuluyor. Yakın zamanda manuel ya da otomatik şanzımanlı 100 HP’lik bir benzinli ile sadece otomatik şanzımanlı 130 HP’lik bir benzinli de yelpazeye katılacak.

İçten yanmalı motorların yanı sıra yeni 208’in tamamen elektrikli bir versiyonu da geliştirildi. e-208 isimli model 50 kWh’lık bir pil paketine sahip ve 136 HP güç ile 260 Nm tork üretiyor. 0’dan 100’e 8.1 saniyede hızlanan tamamen elektrikli 208, 340 km’lik bir menzil sunuyor. 100 kW hızlı şarjı destekleyen otomobil yalnızca yarım saatte yüzde 80 şarj olabiliyor.

 

Karakterli tasarım

 

Yeni 208’in dışı bariz bir şekilde kısa süre önce tanıtılan 508’den ilham alıyor. Ön aydınlatma grubunun tasarımı, şık ön radiator ızgarası ve arkadaki pence motifine de sahip olan karartılmış farlar, yeni sedandan da tanıdığımız tasarım detayları.

Yeni minik bir dolu teknolojik ekipmana da sahip. Adaptif hız sabitleme, şerit takip sistemi, park asistanı, sürücü dikkat takibi, tabela tanıma sistemi, aktif kör nokta uyarı sistemi gibi özellikler bunlardan bir kaçı.

Kabinde ise Fransız üreticinin i-Cockpit bilgi ve eğlence sistemi yer alıyor. Tamamen dijital gösterge paneli, karbon görünümlü trim parçaları ve markadan alıştığımız minik direksiyon simidi de göze çarpan digger detaylardan.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.