Spread the love

Bugün yapılan online (16.06.2021) basın lansmanı ile Opel, Yeni Mokka’yı tanıttı. 365 bin 900 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunuldu.

YAZI: AYKUT ÖZDEK

Pandeminin etkisinde bir online lansman daha gerçekleşti. Gündemimizde şu günlerde Covid19 aşısı var. Opel’de gündeme uymuş ve markası için bir gençlik aşısını tanıttı. Yeni Mokka, reklamı, sunumu, renkleri, tasarımı ve daha bir çok detayı ile hedef kitlesinin genç, dinamik ve tutkulu müşteriler olduğunu göstermiş oldu. Markanın gelecekteki yüzü Opel Vizör’e ve tamamen dijital Pure Panel kokpite sahip olan ilk model Yeni Mokka. Türkiye’de, 130 HP gücüne sahip 1.2 litrelik turbo beslemeli benzinli motor ile sunulan Yeni Mokka’da AT8 otomatik şanzıman bulunacak. Elegance, GS Line ve Ultimate olmak üreze üç farklı donanım seçeneği ile sunulan model 365 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

 

Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, “Yeni Mokka, şehirli kitlenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek boyutlara sahip, günlük hayatın parçası olabilecek kompaktlıkta ve konfor unsurlarını üzerinde barındıran bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Tasarımıyla tamamen yenilenen Yeni Mokka,  teknolojik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Boyutlarıyla tam bir şehirli Crossover olduğunu gösteren yeni Mokka’nın, yüksek satış adetleri konusunda bizlere büyük katkılar sağlamasını bekliyoruz. Toplam satışlarımızın yakın ve ileriki dönemde yüzde 15’inin yeni Mokka’dan gelmesini hedefliyoruz. Kısacası, yeni Mokka ürün gamımız içerisinde kuvvetli bir role sahip olacak ve markamıza yeni müşteri kitlelerinin gelmesini sağlayacak. Yeni Mokka, Crossland ve Grandland’den oluşan SUV üçlemesi Opel’i SUV pazarında ilk 5 içerisinde tutacak. Öte yandan, Mokka ve Crossland ikilisinin B-SUV kategorisinde bizi liderliğe taşımasını da hedefliyoruz. Önümüzdeki yılla beraber heyecanla beklenen bataryalı elektrikli modellerimizi pazara sunmak üzere de çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda, Mokka-e 2022’nin ikinci yarısından itibaren Türkiye’de olmasını planladığımız bir ürün” değerlendirmesinde bulundu.

 


Henüz test sürüşü için bir arada olamadığım Yeni Mokka’nın sunumda anlatılan özellikleri ve görselleri fazlasıyla dikkat çekici. Tasarım olarak selefi ile hiç alakası yok. 4,15 metrelik uzunluğu, 350 litre kapasiteli bagaj hacmi B-SUV için ideal rakamlara sahip diyebiliriz. Yeni Mokka, markanın gelecekteki yüzünün habercisi diyebiliriz. Marka bu tasarım anlayışını ‘saf, hassas ve temel unsurlara odaklanmış’ şeklinde tasvir ediyor. Yeni Mokka’nın tasarımı; kısa ön ve arka çıkıntılar, kaslı ve geniş bir duruş, mükemmel gövde orantıları ve detaylarla dikkat çekiyor. Opel Vizör, tıpkı tam boy bir kask gibi yeni Opel yüzünü tamamen kaplıyor ve araç ızgarasını, farları ve yeniden tasarlanan Opel Şimşek logosunu tek bir ögede bütünleştiriyor. Alman otomobil üreticisinin gelecekteki tüm modellerini süsleyecek yeni Opel Şimşek logosu, daha ince halkalar, daha zarif bir duruşla Opel Vizör’deki yerini alıyor. LED farlar veya bu sınıfta benzersiz olan yeni nesil IntelliLux LED® matrix farlarla tamamlanan Opel Vizör, ileri teknolojileri bir araya getirme fikriyle 2020’li yıllar boyunca tüm Opel modellerinin ayırt edici özelliği olmaya devam edeceğini ortaya koyuyor. Kanat şeklindeki LED gündüz farları, ortada yer alan şimşek logosu, yine kanat şeklindeki arka stoplar dış tasarımda dikkat çeken detaylar. 

Opel Pure Panel Kokpit

Dış tasarımdaki dinamiklik iç mekanda da aynen devam ediyor gibi. İlk kez bir Opel modelinde tamamen dijital ve de Opel Pure Panel kokpit kullanılıyor. İki adet geniş ekrandan oluşan Pure Panel, mimarisi gereği çok sayıda düğme ve kumandayı gereksiz kılıyor. Sistem en güncel dijital teknolojileri kullanıma sunarken, az sayıda düğme, kumanda alt menülere gerek kalmadan dijitalleştirme ve tamamen sezgisel kullanım arasındaki doğru dengeyi sağlıyor. 7 inç renkli dokunmatik ekrana sahip Multimedya Radyo, 10 inç renkli dokunmatik ekrana sahip üst seviye Multimedya Navi Pro olmak üzere farklı multimedya seçenekleri sunuluyor. Ekranlar, yeni Opel Pure Panel ile entegre olup sürücüye dönük olacak şekilde konumlandırılıyor. Böylelikle, 12 inçe kadar uzanan bir dijital gösterge paneli sağlanıyor.

 

130 HP’lik motor

Yeni Mokka, CMP (Ortak Modüler Platform) üzerinde şekilleniyor. Bu platform ile hem içten yanmalı motorlar hem de batarya elektrikli güç-aktarma sistemlerinin de bir arada üretilmesine olanak sağlanmış. Şimdilik ülkemizde 130 HP gücünde ve 230 Nm torka sahip 1.2 litrelik turbo beslemeli benzinli motor yer alacak. Bu kombinasyona sahip motorun 0-100 km hızlanması 9,2 saniye ve maksimum hızı da 200 km/s. 100 km’de ortalama 4,9 litrelik bir yakıt tüketimi sunduğu söylenen Mokka’nın 111 g/km CO2 emisyon değerine sahip olduğunu söyleyelim. AT8 otomatik şanzıman aynı zamanda direksiyon arkasındaki kulakçıklar ile de kontrol edilebiliyor. Yeni Mokka 16 adet yeni nesil sürüş destek sistemiyle donatılmış. Bu sistemlerin birçoğu yeni Mokka’da standart olarak yer alıyor. Standart olarak sunulan teknolojiler arasında; yaya algılama özellikli aktif acil fren sistemi, ön çarpışma ikazı, aktif şerit takip sistemi, 180 derece panoramik geri görüş kamerası ve trafik işareti tespit sistemi bulunuyor. Dur-kalk özellikli adaptif hız sabitleme sistemi, şerit ortalama özellikli gelişmiş aktif şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, gelişmiş park pilotu gibi birçok ek özellik de yeni Mokka’da sürücülere sunuluyor.  

 

İlk sportif Mokka

Üç donanım seçeneğinden biri olan GS Line ile ilk kez Mokka’nın daha sportif versiyonu sunuluyor. Bu versiyonda üç-renkli siyah 18 inçlik hafif alaşım jantlar, siyah tavan, siyah yan aynalar ve SUV tasarımında önde ve arka tampon altı kaplamaları sportif bir görünümü beraberinde getiriyor. Opel Şimşek logosu, Mokka ismi ve Opel Vizör çerçevesi parlak siyah renkte uygulanıyor. Karakteristik kırmızı kapı üstü dekoru güçlü bir kontrast oluşturuyor. İç mekan siyah tavan, alüminyum pedallar ve kırmızı süslemelerle dikkat çekiyor. Premium deri görünümlü yan desteklere sahip siyah koltuklar kırmızı dikişlere ve detaylara sahip olmasıyla tasarımı tamamlıyor. Yeni Mokka’nın tüm versiyonlarında sürücüler gaz ve direksiyon tepkilerini ayarlayan farklı sürüş modlarını da seçebiliyor. Sekiz ileri otomatik şanzımanla birlikte Spor, Eko ve Normal olmak üzere üç farklı sürüş modu sunuluyor.

6 farklı renk seçeneği bulunan Yeni Mokka’da çift renk tavan ve Türkiye’de bir ilk olarak siyah renkli kaput opsiyonu bulunuyor.

 

Yeni Opel Mokka Fiyatlar;

ELEGANCE: 365.900 TL

GS LINE: 377.900 TL

ULTIMATE: 397.900 TL

 

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.