Spread the love

Türkiye’de LPG’li otomobil sayısı 3 milyonu aştı. Bununla beraber LPG dönüşümü yapan firmaların da sayısı arttı.
LPG’de en önemli unsurun ‘güvenlik ve kalite’ olduğunun altını çizen Gasitaly Genel Müdürü Selat Metin, “Sektör, 1995-2005 arasında nizami olmayan yöntemlerle dönüşümü gerçekleştirilmiş otomobillerin kötü şöhretinin cezasını çekiyor. Yanan ya da patlayan tüplü araçlara bakarsanız, hepsinin güvensiz bir yöntemle LPG dönüşümlerinin yapıldığını ya da tanklarının kullanım ömrünü tamamladığını görebilirsiniz” dedi.
Gasitaly Genel Müdürü Selat Metin, Türkiye’de LPG araç dönüşümünün yasal olarak 1995-1996 yıllarından itibaren başladığını söyledi. Ancak LPG dönüşümlerinde belli güvenlik kriterlerinin oluşup, kontrolünün sağlanmasının, 2005’e kadar mümkün olmadığına değinen Metin, “Şu anda Türkiye’deki araçların üçte birinde LPG var. Ancak sektör, 1995-2005 arasında nizami olmayan yöntemlerle dönüşümü gerçekleştirilmiş otomobillerin kötü şöhretinin cezasını çekiyor. Yanan ya da patlayan tüplü araçlara bakarsanız, hepsinin güvensiz bir yöntemle LPG dönüşümlerinin yapıldığını görebilirsiniz” dedi. 2005’ten itibaren, benzinli araçların LPG’ye dönüşümünün, ‘sıralı sistem’le yapılmaya başlandığından bahseden Metin, “Bu sistem, gerekli güvenlik tertibatına sahip. Bu sistem sayesinde artık LPG ‘tehlikeli’ yerine, ‘güvenli ve çevreci’ olarak anılmaya başladı. Ancak 2000-2005 arasında dönüşümü yapılan araçlar hâlâ trafikte olduğundan, bu araçların hangisi güvenli hangisi değil saptamak zor. O yüzden tüm araçların zamanında ve sertifika sahibi bayilerde kontrollerinin yapılması gerekiyor” diye konuşu.
KONTROL ŞART!
LPG araç dönüşümünde kullanılan tankların imal tarihi itibarıyla kullanım ömrünün 10 yıl olduğunu ifade eden Selat Metin, şunları söyledi: “Ömrünü tamamlamış LPG tankı, kullanılmaya devam edilmesi halinde patlama riski taşıyor. Araç sahiplerinin kendileri, aileleri ve trafikte seyreden diğer kişilerin emniyeti için sadece tankları değil, araçlarındaki LPG sistemini bütün olarak kontrol ettirmeleri gerekiyor. Özellikle kullanım ömrünü tamamlamış tankların mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Değiştirilmediği takdirde birçok insanın hayatını tehlikeye sokuyor. Bu nedenlerden ötürü yaşanan olumsuz olay ve haberler; tasarruf amacıyla aracına sıralı otogaz sistemleri taktırmayı düşünenleri maalesef olumsuz yönde etkiliyor. Şunun kesinlikle altı çizilmelidir ki sıralı otogaz sistemleri, yetkili servislerce ve güvenilir marka tercihiyle yapıldığında son derece güvenlidir.”

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.