Spread the love

‘X’ HARFİNİ KİMİ ZAMAN BELLİ OLMAYAN YERLERDE KULLANIRIZ.  FAKAT BU SEFER NE OLDUĞU BELLİ BİR ‘X’ VAR KAŞIMIZDA… BMW 528i ‘x’Drive!

Yazı: Erdal Coşkun  Fotoğraflar: Serhat Özdek

Otomobiller için çoğu zaman en büyük kriter, Euro NCAP’ten kaç yıldız aldığıdır. Bunu gururla söylerler haklı olarak… Fakat bazı otomobiller kaç yıldız alırsa alsın, direksiyonunun başına geçince o yıldızları unutup tedirgin olabiliyorsunuz. Tabii bu durum, o otomobili üreten markanın geçmişi, ürün gamı ve ekonomisi ile alakalı… sonuç olarak konu BMW olunca, çok fazla yıldızına mıldızına bakmıyorsunuz. Direksiyonuna geçiyor, motoru çalıştırıyor ve yola koyuluyorsunuz korkusuzca! Bu ay korkusuzca BMW 528i xDrive’ın direksiyonundaydık!

Ona değil, kendinize güvenin!

Yukarıda ‘bazı otomobiller’ diye başlamıştım ya aynen devam ediyorum. Evet, bazı otomobiller vardır ve ona değil, kendinize güvenmeniz lazım. Çünkü 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip 528i xDrive’ı yoldan çıkarmak için ahmak olmak gerekiyor. Üstün yol tutuş becerisi sayesinde yola adeta yapışıyor. Bu dev sedan, bir makam aracı ya da ailenizin otomobili görevini başarı ile yerine getirebilecektir. Güvenlik konusunda tüm endişeleri yersiz bırakan BMW 528i xDrive, 2.0 litrelik benzinli bir motoru bünyesinde barındıyor. BMW’nin yeni TwinPower Turbo motoru 245 HP’lik gücünü 5000 d/d de 4 tekerleğe aktarıyor. 1250 d/d’deki 350 Nm’lik tork ise bu gücü güç katıyor. Bunu o kadar iyi yapıyor ki 0-100 km hızlanmasını 6,5 saniye gibi bir değerle gösteriyor. 8 kademeli otomatik şanzımanın geçişlerini hissetmek için birtakım alet edevata ihtiyacınız var. Ya da mühendis olmanız gerekiyor. Ortalama 7 lt/100 km’lik iddialı bir tüketim değeri sunuyor. Bu güçteki ve benzinli bir otomobil için gayet başarılı. Testimizde ulaşabildiğimiz en iyi değer 7,8 lt/100 km oldu. Tabii bu ortalamamızdı. Eğer klasik cümlemiz olan İstanbul’un trafiğinde vakit geçirirseniz bu değer 11 lt/100 km’leri buluyor. Direksiyon tepkileri çok net! Havanıza yani o anki ruh halinize göre sürüşünüzü şekillendirebiliyorsunuz. Konfor modunu tercih ederseniz, klasik bir müzik eşliğinde yolculuğunuzu sürdürebilirsiniz. Spor modunda ise sizin de 528i xDrive’n da karakteri değişiyor. Daha sert ve daha net bir direksiyon ile motor tepkileri emrinize amade oluyor. 1780 kg’lık bu devin böyle keskin hareket ettiğini görmek güzel; üstelik yola yapışarak… Bu sürüş konforu sadece motora endeksli değil tabii. İç mekanın premium atmosferi sizi havaya sokmaya yetiyor…

Kalite, kalite, kalite…

Söyleyecek fazla söz yok. BMW 528i xDrive kaliteli işçiliği ile söylenecek fazla söz bırakmıyor zaten. Vücudu saran koltuklar ve geniş iç mekan hem sizi hem de yanınızdakinin konforunu fazlasıyla sağlıyor. Teknolojinin güzelliklerinden de faydalanırsanız konforunuz ikiye katlanıyor. Cep telefonunuzu MP3 çalarınızı bluetooth yardımıyla bağlayabiliyorsunuz. Direksiyon arkası kulakçıklar ile 8 kademeli otomatik şanzımanın hakimiyetini alabiliyorsunuz. Özellikle spor modunda daha eğlenceli bir hal alabiliyor. Geri görüş kamerası, ferah iç mekanı gibi özellikleri ile BMW 528i xDrive, farklı bir yaşam alanı sunuyor. Üstelik güvenlikten ve performanstan ödün vermeden, gerçek kaliteyle… Yani ‘ne olduğunu belli eden’ bir otomobil olduğu kesin. Bu belirgin otomobile sahip olmak içinse cebinizde de 207.500 TL’lik bir bütçenin belli olması gerekiyor.

 

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.