Spread the love

Süperspor teriminin hiperotomobil’e evrildiği çağımızda artık 2 saniyenin altında 0-100 değerleri iddia eden ya da hedefleyen üreticiler bulunuyor. Son sürat çılgınlığını Veyron ve 400 km/s ile başlatan Bugatti’nin yeni otomobili Chiron’un 420 km/s’de limitli bir son sürat değeri bulunurken, Koenigsegg Agera’nın 445 km/s ile son hız rekortmeni olduğunu da biliyoruz.

Bu performans savaşları, makina ve aerodinami mühendislerinin ağzını sulandırdığı kadar yüksek performans lastiği üreticilerinin de biraz telaşlanmasına sebep oluyor olabilir. Zira günümüzde 300 mil/s ya da diğer bir deyişle 480 km/s süratte kullanıma uygun bir lastik bulunmuyor.

Otomobil üreticileri yavaş yavaş 480 km/s’lik bariyere yaklaşıyor, ancak böylesine yüksek kapasiteli bir otomobili üretebilmeleri için bu ihtiyaca cevap verebilecek bir lastiğe de ihtiyaçları olacak. Müjde ise Bloomberg’in Michelin ile yaptığı bir röportajdan geldi. Markanın ürün müdürü Eric Schmedding röportajda 300 mil/saat sürate dayanıklı bir lastik üzerinde çalıştıklarını ve bu lastiğin otomobil üreticilerinin çok işe yarayacağını düşündüklerini söylüyor.

Koenigsegg’in üzerinde çalıştığı yeni hiperotomobili, Hennessey’in Venom F5’i ve rakiplerin de boş durmayacaklarını düşündüğümüzde, 480 km/s’nin kapısı yakında çalınacak. Kapıyı açan ise görünüşe göre Michelin olacak!

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.