Spread the love

Mercedes’in yeni teknolojilerle doldurduğu A-Serisi’nin sedan modeli, uzun şasi versiyonuyla önce Çin pazarı için tanıtılmıştı. Şimdi ise otomobilin “normal” hali, ABD’de görücüye çıktı.

Önce Çin’de uzun bir sedan, ardından ise Avrupa ve ülkemiz pazarında 5 kapılı bir hatchback olarak ortaya çıkan yeni A-Serisi, standart uzunlukta aks aralığına sahip sedan modeli ile ailesini genişletiyor. Alman markanın ürün gamında dört kapılı coupe CLA ile birlikte, C-Serisi’nin altında konumlandırılan yeni otomobil Audi A3 Sedan’ın direkt rakibi kabul ediliyor.

Yeni dört kapılı model, hatchback kardeşinin sunduğu tüm özellikleri sunuyor. Yepyeni MBUX bilgi ve eğlence sisteminin yanında otomobil adaptif hız sabitleme, acil durum fren destek sistemi ve şerit asistanı gibi bir dizi sürücü destek sistemleriyle de donatılıyor. Eskiden Mercedes-Benz’in büyük modellerinde görmeye alıştığımız son teknoloji tüm donanımlar, bugün markanın en küçük otomobilinde sunuluyor!

Motor seçenekleri ise pazarlara göre değişiklik gösterecek. ABD’de A220 ismiyle sunulan 2.0 litrelik turboşarjlı motor 188 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor. Yedi ileri çift debriyajlı şanzımanla satılan model önden çeker ya da dört çeker olarak alınabiliyor. Diğer pazarlarda ise otomobili A200 modelinde 163 HP ve 250 Nm tork değerlerine sahip motorla, ya da A180d modeliyle sunulan 116 HP ve 260 Nm’lik dizelle almak mümkün olacak.

Brooklyn’de yapılan lansmanın ardından marka yeni otomobilin ABD’de sene sonuna doğru satılmaya başlanacağını açıkladı.

Dünyanın dört bir yanında üretiliyor

Otomobilin Kuzey Amerika’da satılacak olanları, Daimler’ın Renault-Nissan ile birlikte Meksika’da inşa ettiği COMPAS üretim tesisinde üretilecek. Uzun şasili modeller Pekin’de üretilirken, Avrupa’da satılacak sedanlar ise Rastatt, Almanya’daki tesiste üretiliyor olacak.

Bugüne dek üretilmiş en aerodinamik otomobil!

Mercedes, A-Serisi sedanın tasarımını bilgisayar desteği ve rüzgar tünelinde yapılan testlerle en küçük detaya kadar optimize ederek sadece 0.22 Cd’lik bir değere imza atmış. Bu da yeni modelin seri üretim otomobiller arasında en aerodinamik model ünvanını kazanmasını sağlıyor!

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.