Spread the love

Onlarca otomobil markası elektrikli gelecek için oldukça hevesli planlar yapıyor. Fakat dünya genelindeki şarj altyapısı aynı heyecanla gelişmiyor.

Neredeyse her köşe başında bir yakıt istasyonu bulunuyor. Ancak aynısını şarj istasyonları için söylemek pek mümkün değil. Bu durumla özellikle metropollerin dışına çıkıldığında karşılaşılıyor; kimi kırsal alanlarda şarj istasyonu bulmak için birden fazla yerleşim yerini geride bırakmak gerekebiliyor.

Bloomberg’in yaptığı araştırmaya göre günümüzde yollarda gezen yaklaşık beş milyon elektrikli otomobil bulunuyor. Buna karşın şarj istasyonu sayısı ise yaklaşık olarak 632,000 adet. Bir gerçek de, bu şarj istasyonlarının elektrikli otomobillerin yaygın olduğu bölgelerde bulunması. Bu bölgelerin dışına çıktığınızda elektrikli otomobilinizi şarj edebileceğiniz bir istasyon bulma ihtimaliniz oldukça düşüyor.

Bir şarj istasyonu bulsanız bile bu istasyon gerekli standartları karşılayamayabiliyor. Bloomberg’in öne sürdüğü üzere şu an hizmet veren şarj istasyonlarının %66’sından fazlası yarım saat şarjda otomobilinize en fazla 15 kilometrelik menzil ekleyebiliyor.

Gelecekte çok daha fazla istasyona ihtiyaç duyulacağı bir gerçek; ancak bugünkü durumda bile elektrikli otomobiller genel pazarın yalnızca çok küçük bir yüzdesini oluşturuyor. Bu da şarj istasyonu açmanın pek de karlı bir iş olmaması anlamına geliyor. Hatta hızlı şarj hizmetlerinin kendini amorti etmesi için günde en az sekiz kez kullanılmaları gerekiyor. Gerçekte ise bazı şarj istasyonlarının hızlı şarj hizmetleri günde beş kere bile kullanılmıyor.

Tüm bu problemlere rağmen bir çok şirket yeni şarj istasyonları için çalışmalar yapıyor. Örneğin Tesla, Supercharger ağını Avrupa’da ciddi oranda yaygınlaştırmayı planlıyor. Electrify America ise 1 Temmuz’a kadar ABD’de 484 adet yeni şarj istasyonu açmış olacak.

Tüm bunlar olumlu haberler gibi görünebilir ancak International Energy Agency, elektrikli otomobillerin 2030’da %30’luk bir pazar payına sahip olması durumunda dünyada 14 ila 30 milyon şarj istasyonu olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.