Spread the love

İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati’nin, markanın 100. yılını temsilen tasarlanan 2+2 kişilik konsept aracı Alfieri, Cenevre Otomobil Fuarı’nda göz kamaştırdı.

Maserati Alfieri, heyecan verici olduğu kadar, markanın gelecekteki modellerinin tasarım yaklaşımı hakkında detaylı bilgi verecek kadar da gerçekçi özelliklere sahip bulunuyor. Maserati’nin Torino’daki tasarım merkezinde, Lorenzo Ramaciotti yönetimindeki genç bir tasarımcı grubu tarafından yaratılan Alfieri konsept adını, Maserati ailesinin en tanınan yüzü olan ve 100 yıl önce Bolonya’da “Officine Alfieri Maserati” şirketini kuran Alfieri Maserati’den alıyor.

Maserati Alfieri Konsept Tasarımı
Yeni Quattroporte ve Ghibli modelleri Maserati’nin 4 kapılı lüks sportif sedan modellere yöneldiği izlenimini uyandırmışken, yeni Alfieri konsepti, markanın kayda değer bir yarış mirasına ve GT otomobillerde eşsiz bir geleneğe sahip olduğunu herkese çarpıcı bir şekilde hatırlatıyor. Geliştirme sürecine geçen yaz başlanan Alfieri konsepti, henüz geleceğin GT modelinin son şeklinin prototipi olmasa da, yine de %100 gerçekliği hedefleyen bir yaklaşımla düşünülmüş, tasarlanmış ve yaratılmış bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Aracın uzun ve düşük burnu modern Maserati modellerinin fiziksel evrimini yansıtıyor. Alfieri konseptinin ızgarası dikey olarak, havada asılı gibi görünen iki ayrı konkav parçaya bölünüyor. Agresif görünümlü ön farlarda bi-xenon LED ampul bulunuyor ve farlar kendine özgü karakteristik kaşlarla ayrışıyor. Üç boyutlu arka ışıklar dışta iki kırmızı ve içte beyaz elementlerden oluşuyor. Aracın arka omuzuyla uyumlu bir şekle sahip olan ışıklar, arkada yarış stilinde etkileyici bir görünüm yaratmak amacıyla hava kanallarını tamamlıyor.

Araç, 4.590 mm uzunluğa, 1.930 mm genişliğe, 1.280 mm yüksekliğe ve 2.700 mm aks aralığına sahip bulunuyor. Alfieri’nin düzgün gövdesinin altında, Maserati GranTurismo’nun diferansiyel ve şanzımanının beraber kullanıldığı platform yer alıyor. Maranello’da üretilen 4.7 litrelik, atmosferik beslemeli V8 motor, 7.000 devirde 460 HP güç ve 4.750 devirde 520 Nm tork değerleriyle, Alfieri’ye gerçek bir sürüş gücü kazandırıyor. V8 motor, özel egzoz tasarımı sayesinde nefes kesici bir ses çıkararak aracın etkisini daha da artırıyor. Alfieri konseptin karbon seramik fren diskleri de GranTurismo MC Stradale’den geliyor ve mavi Brembo fren kaliperleriyle de dikkat çekiyor.

Hazırlayan : Yiğit Turantekin

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.