Spread the love

_M3A3351aaOpel’in yıllardır üretilen modeli olan Corsa yeni yüzüyle karşımızda. Yüzü dışında kalbi de değişen Corsa eski başarısını devam ettirecek mi?

Opel Corsa ilk piyasaya çıktığında ben daha doğmamıştım bile. Yollara çıktığı  o dönemlerde büyük ses getirmiş olacak ki hala eskiden kalan başarısını sürdürüyor. Opel bu kadar büyük bir yükün arkasında olduğunu biliyor ki yenilenen Corsa’lar kusursuz bir gelişim gösteriyor. Yeni Corsa’da bu gelişimin ne kadar fazla olduğunun canlı bir kanıtı. Test aracımız olan 3 kapılı Corsa eski şirin yapısını kaybetmiş ve daha hırçın bir görünüme kavuşmuş. Yuvarlak hatları ile sportifliğini gösterirken uzun burnuyla pinokyo olduğunu gösteriyordu. Astra’dan gelen arka stoplar Corsa’nın daha iri görünmesine neden olmuş. İç mekanda da aynı minimal değişimi gösteren Corsa, başarılı ve kaliteli bir iç mekana sahip. 3 kapılı olmasından dolayı önde büyük bir yaşam alanına yer olsa da arka koltuklar biraz sıkışık. Yeni direksiyon simidi çok güzel görünse de biraz daha hisli ve tok bir yapıya sahip olabilirdi. City fonksiyonlu olan bu direksiyon şehir içinde direksiyon çevirmekten yorulan bayanlara daha uygun. Yeni eklenen bilgi ve eğlence ekranı aracın içinde daha rahat zamanlar geçirmenize neden oluyor. İşleyişi çok kolay olan bu sistem de navigasyon gerektiği gibi çalışıyor ve sizi yarı yolda bırakmıyor. Corsa’nın ses sistemi ise bana göre vasat bir haldeydi fakat bu sınıfta vasatın üstünü verebilen çok az _M3A3381aamodel var. İçeride sunduğu birçok oyuncak ise onun her koşulda renkli bir otomobil olacağını gösteriyor. Isıtmalı direksiyon simidi, ısıtmalı koltuklar soğuk kış günlerinde ellerinizi ve vücudunuzu çok iyi ısıtıyor. Ama koltuk ısıtma ayarının olmamasından dolayı alev alabilirsiniz!

Kalbi Küçücük

Opel Corsa, yenilenen haliyle çok güzel ve bu yenilenmenin asıl noktası olan kalbi ise çok hızlı çarpıyor. Corsa’nın yeni satışa sunulan 1.0 Turbo motoru beklenmedik bir performans sunuyor. 115 Hp gü.ç üreten motor hem düşük hem de yüksek devirlerde size gücünü verebiliyor. Bu sayede lineer bir hızlanma çizgisi tutturmanız da kolaylaşıyor. Turbo bir motordan beklenmeyecek kadar çok devir çevirebilen bu motor performans isteyenlerin en büyük tercihi olmalı. Tek dezavantajı olan manuel vites ise akıcı yapısı ile çok da sorun olmuyor. Küçük yapışı sayesinde her sokağa rahatlıkla girseniz bile City modlu direksiyon sizin yorulmanızı engelliyor. Boyutları, ağırlığı ve motorun verimi ile 6 litrelik tüketim değeri Corsa için gerçekten başarılı bir değer. Bence Corsa, dinamik çizgisine kattığı hırçınlık ile çok daha seksi gözüküyor ve 1.0 motorun üstünlüğünü çok iyi kullanıyor. 3 Kapılı Corsa çok da ucuz değil ve yerine tercih edilebilecek çok daha güçlü araçlar var. 1.0 motorun sağladığı vergi avantajı ise Corsa’nın diğer markalara göre en büyük artısı.

Opel Corsa 1.0 ECOTECH

Motor hacmi: 999 cc

Motor Gücü: 115 Hp 5000 d/d

Maksimum Tork: 170 Nm 1800 d/d

Şanzıman: 6 ileri manuel

Maksimum Hız: 195 km/s

0-100 Km/s:  10.3 sn

Yakıt Tüketimi: 5.0 lt/100 km

Fiyat: 63.600 TL

 

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.