Spread the love

LPG’li araçların ne kadar güvenli olup olmadığı hala bir tartışma konusuyken Rusya’da yaşanan bir kaza yürekleri ağızlara getirdi. Son zamanlarda bir çok markanın güvenlik açısından LPG’li araçları direk fabrikadan araç çıkarken montajlayarak tüketicilere sunmasının yanında merdivenaltı olarak tabir edilen bilinçsiz montaj neticesinde çeşitli kazalarda meydana gelmeye devam ediyor. Son olarak, Rusya’da seyir halindeki LPG’li aracın patlama anı böyle görüntülendi. Patlama sonrası aracın parçaları otoyola savrulurken otomobilin içindekiler can havliyle kendini dışarı attı.

LPG‘de Güvenlik Önlemleri

1- Gaz kaçağı olduğu hissedildiğinde eğer araç içerisinde sigara içiliyorsa söndürülmeli; motor , elektrik aksamları, farlar ve diğer ateşleme kaynakları kapatılmalıdır.

2- LPG’nin bulunduğu ortamlarda kesinlikle sigara içilmemelidir.

3- LPG’de kaçak kontrolü kesinlikle ateş ile yapılmamalıdır.

4- Araçlarda ısıtma amaçlı açık alevli ısıtıcılar kesinlikle kullanılmamalıdır.

5- OTOGAZ (LPG) tanklarının ömrü imal tarihinden itibaren 10 yıldır.Aracın periyodik bakımı aksatılmamalıdır.

6- LPG deposunun %20 si muhtemel sıcaklık farklarından oluşan değişmelerden dolayı boş bırakılmalıdır. LPG tankı üzerinde bulunan multivalf, tankın %80 doldurulmasını sağlayacak şekilde ayar edilmiştir. Bir tankın +20 derece sıcaklıktaki depo iç basıncı yaklaşık 4,5 atmosferdir. Bu değer LPG tankının test basıncının %10’una tekabül etmektedir. LPG dolumu sırasında daha fazla yakıt almak amacıyla LPG tankının ileri geri sallanması, multivalf ayarının bozulmasına neden olacaktır. Bu durumda ise LPG tankına fazla yakıt alınacaktır. Bu ise son derece tehlikeli bir durumdur. OTOGAZ (LPG) tankının kapasitesinin %80 ‘inden fazlası doldurulmamalıdır.

7- LPG dolum ağzı kesinlikle bagaj dışında olmalıdır.

8- Aracınızı herhangi bir ateşe yakın bölgeye park etmeyiniz. LPG buharı havadan ağırdır, herhangi bir kaçak olduğunda LPG en düşük seviyeye yönelecektir. Bu yüzden aracınızı; gaz sızıntısı ihtimalini düşünerek kanalizasyon, çukur yada buna benzer alanlara park etmeyiniz.

9- Aracınızın LPG ile çalıştığını belirten çıkartmaları aracın ön ve arka camına yapıştırınız.

10- Güvenli kullanıldığında benzine nazaran daha emniyetli bir yakıttır. Tehlike anında benzin gibi patlama yapmaz.

 

Hazırlayan : Yiğit Turantekin

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.