Spread the love

Bu seneki IAA Hannover ticari araç fuarına katılan Karsan, sürücüsüne alkol testi uygulayan okul otobüsünden BMW elektrik motorlu Jest’e birbirinden ilginç dört model sergiliyor.

Bu yıl 67. kez kapılarını açan IAA Hannover Fuarı’na katılan Karsan, otomatik vitesli Jestronic, BMW elektrik motorlu Jest Electric, Atak Electric ve Star Okul Otobüsü modellerini sergiliyor.

Karsan CEO’su Okan Baş, “Elektrikli araç teknolojisindeki yenilikleri yakından takip ederek çalışmalarımızı geliştiriyoruz. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için inovatif ürün çözümlerimizle dünyanın 20 farklı ülkesinde hizmet vermekten gurur duyuyoruz. İnovatif marka DNA’mız ve sürdürülebilir çözüm üretme misyonumuz ile yüzde 100 elektrikli araçlar konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve ürün gamımızı bu yönde geliştireceğiz” diyor.

Alkol testi yapan okul servisi: Star Okul Otobüsü

Otobüs şasisi üzerine inşa edilen Star, Elektrik Kontrollü Havalı Süspansiyon (ECAS), 33 kişilik yolcu kapasitesi, 185 HP gücünde dizel motor ve bu motorla kombine edilen 6 ileri manuel ya da otomatik şanzıman özelliklerine sahip. İki ya da üç noktalı emniyet kemeri ve acil çıkış kapısı gibi güvenlik özelliklerine sabip olan Star’ın en dikkat çekici iki özelliği ise sürücüsüne alkol testi uygulaması ve koltuklarındaki sensörler sayesinde şöförün öğrenci unutmasını engellemesi.

BMW motorlu Jest: Jest Electric

Türkiye’de üretilen elektrikli Jest, Karsan’ın BMW üretimi 170 HP’lik elektrikli bir güç ünitesine sahip. 290 Nm tork üreten elektrik motoru, gücünü tek oranlı şanzımanla tekerleklere aktarıyor. 33 ve 66 kWh’lık pillerle satın alınabilecek olan Jest Electric, standart prizden 8 saatte, hızlı şarj istasyonlarında ise 1,2 saatte şarj olabiliyor ve 165 km’ye varan bir menzil vaat ediyor.

Otomatik vitesli Jest: Jestronic

Jest’e bir de kardeş geliyor: Jestronic. İsminin de ipucu verdiği üzere Jestronic’te otomatik bir şanzıman kullanılıyor. 170 HP güç ve 400 Nm tork üreten yeni 3.0 litrelik F1C motor, 6 ileri otomatik şanzıman vasıtasıyla gücünü tekerleklere iletiyor. Ayrıca yeni motor Euro 6 normlarını karşılarken, Karsan Jestronic’in otomatik şanzımanla birlikte daha esnek ve seri olduğunu iddia ediyor.

2,5 saatte şarj olan Atak Electric

Karsan Atak Electric, BMW’nin binek otomobillerinde kullandığı teknolojik altyapının endüstriyelleştirilmesi için üretilen bir araç. Karsan Ar-Ge ekibi ile BMW’nin birlikte geliştirdiği Atak Electric, 230 kW güç ve 2,400 Nm tork üreten tamamen elektrikli bir motora sahip. BMW tarafından geliştirilen 5 adet 44 kWh’lık pilleriyle 300 km’ye kadarlık menzili sıfır emisyon ve sessizlikle sunan Atak, sadece 2,5 saatte hızlı şarj olabiliyor. %24 eğimli yol koşullarında tam performans sunabildiği iddia edilen modelin yolcu kapasitesi ise 57 kişi.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.