Spread the love

Honda, Avrupa4da en çok tercih edilen modeli olan Jazz’ın tamamen elektrikli olan ‘Fit EV’İ Los Angeles Fuarı’nda ilk kez sergiledi…

Honda markasının Türkiye’de ciddi bir kitlesi var. Bugün itibariyle baktığımızda 2. el pazarında bolca Honda modelleri görebiliyoruz. Özellikle, Jazz modeli ile bayanların ilgisini çeken Honda, Avrupa’da da büyük bir başarı sağlayan bu modelin tamamen elektrikli versiyonunu tüketici ile buluşturdu. Los Angeles Fuarı’nda ilk kez sergilenen Fit EV modeli, şimdilik sadece ABD pazarına yönelik olarak geliştirilmiş. 2012 yılının yaz aylarında ABD’de satışa sunulacak elektrikli bu modelin, şehir içinde 197 km’ye kadar menzil sunuyor.

Avrupa’da Jazz adıyla popüler olan model, ABD pazarında ‘Fit’ adı altında uzun süredir satılıyordu. Bu model üzerine geliştirilen Fit EV, markanın alternatif yakıt teknolojileri araştırmasında önemli bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor. Tamamen elektrikli, hibrid, elektrik hücreli yakıt teknolojisi ve Lpg teknolojileri geliştiren Honda, son olarak ülkemizde de satışa sunduğu CR-Z modeliyle hibrid teknolojisinde katettiği aşamayı gözler önüne sermişti.

Honda Amerika, önümüzdeki üç yıl içinde toplam 1100 adet Fit EV modelini satmayı planlarken, modelin ABD satış fiyatı 38 bin 675 dolar olacak.

Fit Ev, gücünü 20 kws lityum iyon pillerden ve 92 kilowatt gücündeki elektrik motorundan alacak. Yüksek yoğunluklu elektrik motoru markanın FCX Clarity modelinden alınıyor.

 

CR-Z ile ruh birleşimi!

Ülkemizde de tüketiciyle buluşan CR-Z sportif hibrid modelinde kullanılan üç farklı sürüş modu, Fit EV modelinde de aynen kullanılıyor olacak. Sistem, sürücüye Econ (ekonomik), Normal ve Sport sürüş seçenekleri sunacak. Sürüş moduna göre aracın performansı, süspansiyon sertliği, yakıt tüketimi ve ivmelenme değişkenlik gösterecek ve sürücünün en yüksek sürüş keyfini yakalaması sağlanacak.

Econ modu, Normal moda göre menzili, yüzde 17 oranında arttırırken, Sport modda araç gerçek bir spor otomobil gibi ivmelenme ve performans sunacak. Bu sistemlere ek olarak Fit EV, sürücüye pil durumu ve performansıyla sürüş tarzına göre kalan menzili göstererek, sürücüye ipuçları verecek ve sürücünün en uygun sürüş tarzını doğru şekilde uygulaması sağlanacak. Bu sistem de CR-Z’da halihazırda kullanılıyor. Araç, yine CR-Z’deki gibi fren gücünü ve kinetik enerjiyi elektrik pilinin dolması için kullanacak. 240 volt elektrik akımıyla üç saatte tamamen şarj edilebilen Fit EV,   elektrikli otomobillerin simgesi haline gelen parlak mavi gövde rengiyle satışa sunulacak. Gösterge paneli aydınlatması da sürüş moduna göre yeşil, beyaz ve kırmızı tonlar arasında değişecek.

 

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.