Spread the love

Şehir içi sürüşlerde kimi zaman tesadüfen tüm trafik ışıkları yeşil denk gelir ve oldukça akıcı bir seyahati mümkün kılar. Bunu bilerek yapmak ise neredeyse imkansızdır; şehir planlamacılarının ışıkları mükemmel bir şekilde zamanlaması yetmez, sizin de optimum sürati tahmin edip o hızda gitmeniz gerekir.

Jaguar “tahmin” kısmını denklemden çıkartmak için İngiliz hükümetinin de desteğiyle GLOSA: Green Light Optimal Speed Advisory (Yeşil Işığa Uygun Hız Tavsiyesi) sistemi üzerinde çalışıyor. Araç ile şehir altyapısı arasında köprü kuracak bu sistem, trafik ışıklarıyla iletişim halinde olarak otomobilin hızını ayarlayacak. Siz de sürücü olarak tüm ıuşıklarda yeşili denk getirmiş olacaksınız!

Peki neden Jaguar?

Her şeyden önce kırmızıya yakalanmaktan dolayı seyahat sürelerinin uzaması en çok Londra’da şikayetçi olunan bir problem. Hatta bu sorunun başlangıcı 150 kusür sene öncesine, Westminster Sarayı’nın önüne dünyanın ilk trafik ışıklarının dikilmesine kadar gidiyor. JLR’ın İngiltere’nin en büyük otomobil üreticisi olduğunu da hesaba kattığınızda bu teknolojinin başkasından gelmesi zaten beklenmezdi!

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.