Spread the love

Önceki nesli ile ileriye dev bir adım atan Hyundai Tucson, yeni nesli ile hızını hiç kaybetmeden dev bir ikinci adım atmış.

Yeni Tucson’un en çok dikkat çeken yanı, yeni iddialı tasarımı olsa gerek. Hem içeride hem dışarıda hiçbir Hyundai modelini anımsatmayan yepyeni bir tasarım dili var karşımızda. Küçük üçgenlerden oluşan ve ön ızgaraya karışan LED gündüz farları aracın ön yüzünü dünya dışından gelmiş bir görünüme kavuşturmuş. Arka stoplar ise bir miktar elektrikli yeni Mustang SUV’yi andırsa da, özgün ve farklı bir görünüme sahip. Oldukça agresif bu dış tasarım, içeriye geçildiğinde ise yerini minimalist modern bir görünüme bırakıyor. Simetrik kokpit, şoför önündeki gösterge ekranı ve direksiyon ile farklılaşmış. Orta konsoldaki multimedya ekranı ise dokunmatik tuşlara sahip ve her Hyundai’de olduğu gibi kullanımı kolay. Multimedya ekranının grafikleri sade ve anlaşılabilir tasarıma sahip. Ekranları kullanmayı öğrenmek en fazla yarım saatinizi alıyor.

Aracın teknolojisi ise üst düzeyde. Hyundai’nin alıştığımız güvenlik donanımları, kör nokta uyarı, şerit takip, acil fren, çapraz trafik uyarısı ve oldukça kabiliyetli olan adaptif hız sabitleyici her zamanki gibi yerini almış. Yeni gördüğümüz donanım ise, sinyal verdiğimizde dikiz aynası atlındaki kameralar ile sinyal verdiğimiz taraftaki kör noktayı, gösterge ekranında kadranlar içerisinde gösteren kör nokta kamera sistemi. İlk başta anlamsız gibi görünse de, yoğun trafikte özellikle minibüsçülere ve kurye motorlulara karşı neredeyse koruma kalkanı görevi yapan bir kamera sistemi. Tahmin etmediğimiz kadar fazla kullandık. Güvenlik önlemi dışındaki donanımlar ise, kablolu CarPlay, ısıtmalı ve soğutmalı koltuklar, ısıtmalı direksiyon gibi bu segmentte görebildiğimiz, ama bu fiyat seviyesinde pek görmediğimiz özelliklerden oluşuyor.

Aracın motor şanzıman ikilisi Hyundai’de yıllardır gördüğümüz 1.6 litrelik 132 beygirlik turbo dizel üniteden ve 7 ileri çift kavramalı 4 çeker sistemden oluşuyor. Yurt dışında hafif hibrit olarak satılan sistem, Türkiye’de fiyatın çok yükselmemesi için olsa gerek, standart haliyle satılıyor. Hyundai’nin hafif hibrit sistemleri yakıt tüketimine ciddi anlamda pozitif etki ettiği için keşke olsaydı dedim. Ancak sistemin fiyatı, potansiyel tasarrufundan çok daha fazla olduğu için Hyundai burada doğru bir karar vermiş. Motor şanzıman ikilisi kusursuz çalışıyor, yaz aylarında yaptığımız test sebebiyle 4 çeker sistemini pek de test edemedik. Ancak asfaltta karda ve hafif toprak yolda daha önce kullandığımız sistem, yol üzerindeki her türlü kayganlıkla başa çıkıyor. Ancak offroad aracı almadığınızı unutmayın ve yol dışına çıkmayın. Aracın yakıt tüketimi cüssesi ve 4 çeker sistemine göre başarılı, şehir içerisinde 7-8 litre arası bir tüketim sunan araç, şehir dışında 6 litreler civarında takılıyor. Motorun performansı ise fazlasıyla yeterli. Ara hızlanmaları canlı olan araç, şehirler arasında ise kullanıcısını üzmeyecek bir tempoya sahip.

Tucson’un konfor ve izolasyonu, zaten iyi olan önceki neslinin de üstüne çıkmış. Rüzgar ve yol sesi almıyorsunuz. Süspansiyon konforu ise uzun yollarda oldukça başarılı, şehir içinde de rahatsız edici bir sertliği olmasa da, biraz daha yumuşak olmasını beklerdim. Benim bekleyip de bulamadığım yumuşaklık, virajlarda ayakları yere sağlam basan bir rijitlik olarak geri dönmüş. Aslında karma kullanımlar için oldukça ideal ayara sahip bir süspansiyon. Virajdan viraja girdiğiniz Şile yolu gibi rotalarda, Tucson’un SUV cüssesi bir anda C sınıfı bir hatchback’e dönüşebiliyor. Bu ayar sayesinde Tucson sizi olduğundan küçük hissettiriyor.

Aracın pratikliğine ise diyecek yok. Oldukça ergonomik bir kokpit düzenine sahip olan araca inmek binmek de çok kolay. Arka diz baş mesafesi devasa olan araç, sunduğu bu konfora rağmen devasa bagajıyla da pratikliğinden kaybetmemiş.

Teste aldığımız zaman 400.000 liradan başlayan fiyatlara sahip Tucson oldukça geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Teste konuğumuz ise dolu versiyonu ile 570.000 liralık fiyata sahipti. Güncel olarak bu aralar fiyat listeleri sürekli “GÜNCELLENİYOR” olarak görünüyor. Yeni zamlar yolda. Donanımlarına göre rakipleriyle rekabetçi fiyatlara sahip Tucson, aslında her donanım seviyesinde sunduğu fiyatlarıyla hem rekabetçi hem de mantıklı bir seçenek olarak yer alıyor. Her keseye uygun donanımlarıyla Tucson’un yok satması işten bile değil.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.