Spread the love

Honda Türkiye 2017’de 26,421 adet otomobil satarak tarihinin en yüksek rakamına ulaşmıştı. Yaz sonundan beri ekonomik gidişatta yaşanan aksaklıklara rağmen firma 2018’i 28,661 adetlik satışla kapattı. Bu sayede marka hem kendi rekorunu kırmış hem de otomobil ve hafif ticari toplam pazarının ilk on markası arasında satış rakamını arttırabilen tek marka olmuş oldu.

Bu satış adetleri, geçen yıla oranla yüzde 8,5’luk bir artış anlamına geliyor ve markanın Pazar payını yüzde 5,9’a çıkarıyor. Filo yerine perakende müşteri satışlarına odaklanarak pazarın daralmasına rağmen büyüme gösteren marka, bu sayede 2018’i en çok satış yapan altıncı marka olarak kapattı.

Civic en çok satan otomobil

Markanın başarısında tabii ki ülkemizde güçlü bir müşteri kitlesi bulunan Civic modeli kilit rol oynuyor. Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında üst üste 3 ay boyunca Türkiye’nin en çok satan otomobil modeli oldu. Yıl geneline vurulduğunda ise Civic Türkiye’nin en çok satılan üçüncü otomobili.

Honda’nın sporcu tarafını temsil eden Civic Type-R ve NSX de yılı başarılı sayılacak rakamlarla kapattı. Ateşli hatchback’lerin en iddialılarından olan Civic Type-R, 2018’de 19 adet satıldı. Bunun yanıda Avrupa’da sadece 5 ülkede satılan süperspor NSX’ten de 2018 yılı içerisinde üç adet satıldı.

 

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.