Spread the love

İLK SÜRÜŞ: HONDA CITY EXECUTIVE / YAZI: MUHİP TUNA METİ

Neredeyse 10 yıldır Türkiye’de satılmayan Honda City, yükselen ÖTV oranları sonrası müşterilerin ekonomik araç arayışı sebebiyle Türkiye’de satışa geri döndü. %50 ÖTV oranı içerisindeki fiyatı, dolu donanımı ve sunduğu devasa yaşam alanıyla rekabetçi bir otomobil var karşımızda.

1.5 litrelik atmosferik motor 121 beygir güç ve 145 Nm tork üretiyor. Oldukça muhafazakar değerler olsa da, CVT şanzıman sayesinde araçtan güç istendiğinde elektrikli motor gibi sürekli maksimum tork almak mümkün. Bu da sunulan değerlere rağmen oldukça canlı bir karakter ortaya çıkarıyor. Aracın 1.100kg’lık ağırlığının bu hissiyatta payı büyük. Bu düşük ağırlık ve 185 tabanlı ufak lastikleri sayesinde Honda City’nin yakıt tüketimi rakiplerine göre bir hayli düşük tutulmuş. Yeni WLTP tüketim değerlerine sahip olan aracın sunduğu değerler bizim test sırasında gerçek kullanımda yakaladığımız değerlere paralellik gösteriyor. Yüksek otoban süratlerinde 6.5 litrelik tüketim sunan araçla, hızınızı makul seviyede tutarak 5lt’ye doğru düşmek zor değil. Şehir içinde ise 8-8.5 litrelik bir tüketime sahip.

Düşük ağırlığına rağmen Honda City oldukça oturaklı bir karaktere sahip. B segmenti bir sedandan, özellikle de bu ağırlıktaki bir araçtan pek bir izolasyon beklentimiz yoktu. Ancak aracın zaten sessiz olan benzinli motoru, iyi bir izolasyonla beraber güzel perdelenmiş. Yüksek süratle yokuş çıkmaya başladığınızda, 4.000 deviri geçtiğinizde benzinli motoru duymaya başlıyorsunuz. Rüzgar sesi, sedan gövde formunun getirdiği kolaylıkla beraber iyi izole edilmiş. Yol sesi de segmentinin ötesinde bir izolasyona sahip. Kısaca City, son dönem bütün Honda otomobiller gibi, iç mekan konforu öncelik alınarak tasarlanmış. Bu başarılı izolasyonda, platformunu paylaştığı kardeşi Jazz etkisi de büyük olsa gerek. Ama iç mekan konforu sadece izolasyonla bitmiyor. City’nin süspansiyonları da oldukça yumuşak ayarlara sahip. İstanbul’un bozuk yollarında bizden tam not alan süspansiyonlar, görevlerini yerine getirirken sessiz kalmayı da başarabiliyorlar. İç mekan konforunun son kalemi ise hacim! Ön koltuklar fazlasıyla geniş ve rahat, ancak asıl şaşkınlık arka koltuklara geçildiğinde yaşanıyor. Diz mesafesi bir üst segment otomobillerden bile daha iyi. Zaten lansmanda, City’nin önceki nesil Civic’ten daha büyük ölçülere sahip olduğunu söylediklerinde şaşırmış ve kuşkuyla bakmıştım. Ancak aracın içine geçtiğinizde ne kadar büyük olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Bu kadar büyük kabin alanına rağmen bagajdan ödün verilmemiş ve 500 litreden fazla bir büyüklük sağlanmış.

City’nin dış tasarımı ise güncel Honda’lardan çok da farklı değil. Jazz’dan Accord’a kadar bütün Honda’larda gördüğümüz U formlu arka LED’ler burada da yerini almış. Önde ise Civic’ten iyi tanıdığımız far ızgara kombinasyonu bulunuyor. Araç bu haliyle önden net bir şekilde Honda olsa da, etraftakilerin ve takipçilerin de yorumlarıyla beraber, özellikle beyaz renkli olanlarda arkadan BMW 3 Serisi’ne fazlasıyla benzediği konusunda hemfikir olduk. Kısaca City, bulunduğu fiyat skalasının ve segmentinin üzerinde bir algıya sahip tasarım yaratmayı başarmış. Alışılması zor olan tek şey, gövdesine göre küçük kalan lastikleri. Sunulan güvenlik teknolojilerine geldiğimizde ise City gündemi birkaç yıl geriden takip ediyor. Zaten rekabetçi fiyat için bu biraz da zorunluluk. Yeni yeni alışmaya başladığımız sürücü güvenlik sistemlerinin hiçbiri bulunmuyor. Eski kafa araç arayanlar için birebir. Buna rağmen Multimedya Sistemi günceli yakalamış. Araçta CarPlay var. Olmaması büyük eksiklik olurdu, kesinlikle doğru tercih.

Honda City 219.000 TL’den başlayan fiyatlarla oldukça rekabetçi bir seviyeden giriş yapıyor. Küçük aileler için fazlasıyla yeterli iç mekanı, segment ötesi konforu ve sunduğu ekonomi ile rakiplerine göre her alanda daha iyi bir otomobil. Ancak kullanıcılarının 229.000 TL’ye satılan Executive versiyona yönelmesinde fayda var. LED farları, otomatik kliması, anahtarsız giriş sistemi ve hız sabitleyici ile beraber aradaki 10.000 TL’lik farka fazlasıyla değen bir seçenek.

 

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.