Spread the love

Vizyontele filminde Cem Yılmaz’ın bir sahnesi var. Televizyon kurulur ve çalıştırılır. Şehrin belediye başkanı “artık dünya evimizde, tüm sanatçıları evimizde misafir edeceğiz, göreceğiz” der. Cem Yılmaz gösterilerindeki kişiliğini bu filmde de konuşturur ve “peki o da bizi görecek mi?” der. En çok güldüğüm sahneydi bu filmde. Teknoloji öyle bir hal aldı ki artık “olmaz” diyemiyoruz. Hatta bu hızlı gelişime ayak uydurup acayip fikirler atıyoruz ortaya. Uçacağız, fırlayacağız, ışınlanacağız v.s. Otomotiv sektörüde bu yönde hızla gelişiyor. Yüzüyorlar, uçuyorlar her şeyi hayal edebiliyoruz. Bu gelişimin bu büyük teknolojilerin öncülerinden olan Mercedes markası “online” kavramını otomobilimizin içine soktu. 1998 yılında Comand adlı sistem ile dünyamıza girdi. Ama dünya yerinde durmuyor. Bugün hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan sosyal ağlar otomobile de girdi. Bunu Mercedes-Benz yaptı!

Kontağı çevirdiğin an “online”

Mercedes-Benz’in “Always on” adını taşıyan bu sistemi adından da görüleceği gibi her zaman aktif olması. Bu sistem sayesinde sürekli online olabiliyorsunuz. Yani otomobilinize biniyorsunuz, çalıştırıyorsunuz ve internettesiniz! Zaten günlük hayatta öyle değilmiyiz. Eğer bilgisayar başındaysak sürekli facebook ve twitter gibi sosyal ağlara bağlıyız. Bilgisayardan kalkıyoruz ve sokakta telefonlarımızdan bağlanıyoruz. Otomobile biniyoruz veeee burda kalıyorduk ki artık böyle bir ihtimal yok. Mercedes-Benz mühendisleri bu duruma el atıp otomobilde de sürekli olarak internete bağlı olmamızı sağlayacaklar.

2012 yılında otomobiliniz ile konuşacaksınız!

Yok yok “Karaşimşek” olayı değil anlatmak istediğim ama benzeri. Nasıl mı? 2012 yılı ortalarına doğru tam entegre olarak facebook uygulaması Mercedes-Benz modellerinde olacak. COMAND Online sisteminde yola çıkmadan bilgisayarınızdan baktığınız google uygulamalarına artık otomobilinizden bakacaksınız. Sokak görüntüsü, arama gibi google özelliklerini kullanabileceksiniz. Toplantıda Mercedes-Benz yetkililerinin yaptığı açıklamada, Almanya’da 2000 adet birbirinden farklı telefon bulunuyor ve bu kadar çok modele uygun bir uygulama yapmaları imkansız. Bir gerçek var ki bugün görmezden gelemediğimiz bir marka olan Apple. Bu gerçeğin en büyük temsilcisi iPhone için özel bir uygulama yapılmış. Hala bir iPhone sahibi değilseniz (benim gibi) 2012 yılında temin etmeniz gerekiyor. COMAND Online sistemine iPhone’nunuzu bağlıyorsunuz ve COMAND kumandası ile sistemi kullanabiliyorsunuz. Nokia, Samsung ve HTC modelleri için 2013 yılını beklemeniz gerekecek. Bu sistemi sürüş esnasında kullanmanın güvenlik sorunu oluşturma ihtimalini soruyorum ve cevabımı alıyorum. Sistem birçok test yöntemleri ile denenmiş. Belli uygulamalara erişim sürüş esnasında engelleniyor. Yan koltukta oturan sisteme girmek isterse girebilecek. Sistem basit! Sizin yerinize Mercedes’iniz facebook’taki mesajlarınızı size okuyacak, isterseniz cevap verebileceksiniz, navigasyon sistemine emir verip, google arama motorunu kullanabileceksiniz. Bakın şimdiden kabullendik bile. Sistem basit diyorum. Bir yazımda da söylemiştim. Yıllar önce seyrettiğim “i Robot” filmi gerçek olacak! Demedi demeyin…

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.