Spread the love

Üç kapılı hatchback’lere talebin azalması, yeni ProCeed’i geliştirirken Kia’yı yeni arayışlara itti. Fakat Güney Kore’li marka farklı bir yol izledi: Kia, herkes gibi crossover yapmak yerine yeni ProCeed’i bir shooting brake’e çevirdi!

Yeni Ceed ailesinin zirvesinde bulunan ProCeed, geçen sene gösterilen konsept modelin izinden giderek Panamera Sport Turismo benzeri bir shooting brake şekline büründü. Görünüşe göre Kia, otomobil nerd’lerini seviyor ve anlıyor!

Markanın Frankfurt’taki tasarım merkezinde, Gregory Guillaume ve Peter Schreyer gözetiminde tasarlanan otomobil, hatchback ve Sportswagon karoser seçeneklerine de sahip olan Ceed ailesinin en sporcu üyesi olarak dikkat çekiyor.

“pro_cee’d’i sonlandıramazdık!”

Markanın Avrupa Tasarım Şefi Gregory Guillaume, yeni ProCeed ile ilgili şunları söylüyor: “Avrupa’da üç kapılı hatchback’lerin gözden düşmesi, bizi pro_cee’d’in geleceğini sorgulamaya itti. Ancak modeli tamamen sonlandırmak bir seçenek bile değildi. Modeli baştan icat etmeliydik ve Ceed ailesinin zirvesine yerleşmeliydi. Yeni model, Ceed yelpazesinde duygusal olarak en çekici model.”

Yeni ProCeed’in GT-Line modelinde müşterilere üç farklı motor seçeneği sunulacak. 1.0 litrelik T-GDI motor 120 HP güç sunarken, 1.4 litrelik T-GDI 140 HP ile gelecek. 1.6 litrelik CRDi Smartstream dizel ünite ise 136 HP güç üretiyor. Tüm motorlar altı ileri manuel ya da yedi ileri çift kavramalı şanzımanla satın alınabilecek. GT modeli ise 204 HP’lik 1.6 T-GDI ünite ile geliyor. 265 Nm tork sunan ünite yedi ileri çift kavramalı ve direksiyon arkasında metal kulakçıklı şanzımanla satılacak. Güney Koreli marka henüz GT’nin performans ve tüketim figürleri ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Slovakya’da üretilecek olan yeni ProCeed’in üretimi bu Kasım’da başlayacak, Avrupa pazarındaki satışların ise 2019’un ilk çeyreğinde başlaması bekleniyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.