Spread the love

scPaylaşım ekonomisinin en sağlam yerli örneklerinden biri 2015 başında hayata geçen kişiden kişiye araç kiralama platformu Garajyeri olacağa benziyor.

Nihayet paylaşım ekonomisi Türkiye’de de hızlı adımlarla ilerliyor. Dünyadaki trendleri yakından takip etmesiyle meşhur Türkiye, e-ticaret ve sosyal medyadan sonra paylaşım ekonomisi trendine de yoğun ilgi gösteriyor. Hemen bu kavramın kısa bir tanımını yapalım. Paylaşım ekonomisi kullanmadığınız bir şeyi, karşılık beklemeden veya bekleyerek bir başkasının ihtiyacına sunduğunuz teknoloji destekli bir ekosistem. Bu ekosistemin en çok ilgi gördüğü yerler çoğunlukla büyük şehirler oluyor. Küçük şehirlerin ya da kasabaların yakın insan ilişkilerine duyulan bir özlemin tezahürü olarak yorumlamak mümkün bunu.

Şimdi gelelim Garajyeri’ne. Platformun çıkış noktası, gün içinde kullanılmayan arabaların yalnızca bir masraf kalemi haline gelmesini engellemek ve kiralanmasını sağlamak.

Garajyeri.com’un amacı, Türkiye’nin araç kiralama alışkanlıklarını değiştirmek ve Airbnb modelini kişisel araçlara uygulayarak paylaşım ekonomisine katkı sağlamak. Garajyeri, günün yüzde 95’inde boş duran kişisel araçların, ihtiyaç duyan kişiler tarafından kullanılmasının yolunu açarak araç sahiplerine ekstra gelir sağlarken, saatlik ve günlük, hatta uzun dönem araç kiralamak isteyenlere de ekonomik bir seçenek sunuyor. Üstelik mobil uygulaması da hazır.

Araç sahibi olmanın oldukça yüksek bir maliyetle birlikte geldiği Türkiye gibi bir ülkede Garajyeri, bir başkasının aracını kullanarak hem araç sahibi olmanın avantajını yaşattığı hem de bir araç sahibinin maliyetlerini azaltmasına yardımcı olduğu için oldukça iyi bir alternatif gibi görünüyor. Aracını kullanmaya vakit bulamayıp ayda 1500TL gibi ek bir gelir yaratmak isteyen araç sahipleri ile özellikle de haftaiçi servisle işine gittiği için yalnızca haftasonu kullanacağı bir araba satın almak istemeyen beyaz yakalı çalışanlar için harika bir fırsat!

Garajyeri nasıl çalışır?

Bir aracın Garajyeri’ne kayıt olabilmesi için 10 yaşından genç olması ve zorunlu trafik sigortasını yaptırmış olması gerekiyor. Oldukça detaylı bir kayıt aşamasından sonra araç sahiplerinin verdikleri bilgilerin doğruluğunu geçerli sorgulama sistemleriyle kontrol eden Garajyeri, araç sahipleriyle iletişime geçiyor ve üyeliklerini onaylıyor.

Araç kiralamak isteyenler de aynı şekilde bilgilerini vererek platforma üye oluyor ama ayrıca, ehliyet puanı yeterliliği ve Facebook ile giriş gibi bir takım ek zorunluluklarla daha güçlü bir profil ortaya koymaları sağlanıyor.

Platformdaki araçların saatlik veya günlük kira fiyatları araç sahipleri tarafından belirleniyor. Araç kiralamak isteyen kullanıcılar lokasyon ve tarih seçerek arama yapıyor ve gelen sonuçlar içinden, fiyat, model ve mesafe açısından en uygun olan araca istekte bulunuyorlar. Araç sahibi bu isteği onayladığında, kiracı Garajyeri üzerinden ödeme yapıyor ve gidip anahtarı elden teslim alıyor. Araç iade edilinceye kadar Garajyeri hesabında tutulan kira bedeli, aracın teslimiyle birlikte araç sahibine aktarılıyor.

 

Peki ya Araç Güvenliği?
Garajyeri kiralanan araçların güvenliği ile ilgili sorunu, Doğa Sigorta ortaklığıyla çözüyor. Kiralama süresince araçlar dört başı mahmur bir kasko sigortasıyla geleneksel anlamdaki her zarara karşı korunuyor. Bu anlamda Garajyeri Türkiye’de bir ilk! Ayrıca 7/24 yol yardımı ve çekici hizmeti de cabası.

Kendi geliştirdiği araç takip sistemiyle ek bir güvenlik katmanını devreye sokan platform, araç sayısı arttıkça kullanıcılar tarafından çokca talep alan bir sistem olmayı hedefliyor. Türkiye’nin ilk kişiden kişiye araç kiralama platformu Garajyeri.com’a ilk dört ayda binden fazla İstanbullu otomobil sahibi araçlarını kaydettirmiş olması, bu hedefin gerçekçiliğini gösteriyor. Siz de paylaşım ekonomisine destek olun ve Garajyeri’ndeki yerinizi alın.
 

 

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.