Spread the love

Goodyear, Türkiye’de trafik kazalarını önleme ve güvenli sürüş için sürücüleri bilinçlendirme çalışmalarını İzmir’in Balçova ilçesinde bulunan Agora Alışveriş Merkezi’nde sürdürdü. Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte Goodyear, Türkiye genelinde seçilen şehirlerde bulunan belirli alışveriş merkezlerinde (AVM) düzenlediği aktivitelerle, tüketicilere, zorlu hava şartlarında kullanacakları kış lastikleri hakkında eğitim veriyor.

Dünyanın 110 yılı aşkın süredir en büyük lastik üreticilerinden olan GOODYEAR, İzmir Balçova’daki Agora Alışveriş Merkezi’nde kurduğu standlarda, sürücülere kış lastiklerinin kullanımı ve Goodyear’ın güçlü kış serisi UltraGrip 8 lastikleri hakkında bilgilendirmeler yaptı. Etkinlik süresince AVM’de ve seçilmiş bazı otoparklarda “Lastik diş ölçümleri” kontrolleri yapıldı.

Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde, yol güvenliği ve sürüş teknikleri açısından çok daha dikkatli ve bilinçli olmak gerekiyor. Türkiye’de her yıl binlerce kazada çok sayıda can kaybı, yaralanma ve maddi hasar ortaya çıkıyor.

Kazaların en önemli nedenleri arasında sürücü hataları ve yol koşulları geldiğine dikkat çeken GOODYEAR; kaza risklerinin artığı kış yol şartlarına uyumlu, güvenli araç sürüşü ve hazırlık önlemleri konularında sürücüleri bilinçlendirmeye devam ediyor.

Değişik coğrafi özelliklere sahip olan ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi’nde sıcaklıklar 6 ay boyunca “0” derecenin altında seyrederken, Türkiye’nin güney sahil kesimi haricinde, ortalama sıcaklıklar, üç ay boyunca 7 derecenin altında olabiliyor ve buzlanma, kar yağışı gibi sürüşü zorlaştırıcı faktörler ortaya çıkıyor.

“Zorlu kış şartlarında güvenliğ

iniz için kış lastikleri kullanın”

Goodyear Türkiye Tüketici Lastikler Pazarlama Müdürü Asena Taniş Ulugergerli, Goodyear’ın her zaman tüketicilerini bilinçlendiren, eğitici bir rol üstlendiğinin altını çizerek, “Tüketiciler; araçları için en doğru lastiği seçerken, güvenlik ve performans özelliklerinin yanı sıra; araçlarının teknik özelliklerini, yol koşullarını ve sürüş alışkanlıklarını da değerlendirmelidir. Biz Goodyear olarak, bu aktivitelerimizle, tüketicilerimizi hem araçları için doğru lastik seçimi ve güvenli sürüş, hem de zengin kış serisi UltraGrip lastiklerimiz hakkında bilgilendiriyoruz” dedi.

Her 100 araçtan 4’ünün lastikleri tehlike sınırlarında

Goodyear’ın geçtiğimiz yıllarda yaptığı benzer aktivitelerde “lastik diş derinliği ölçümleriyle” 22 binden fazla aracın lastikleri incelenmişti. Uygulama sonucunda her 100 araçtan 4’ünün lastiklerinin “çok tehlikeli seviyelerde aşındığı”, 67’sinin ise normal sınırlar içinde olduğu fakat “yakın gelecekte değiştirilmemesi halinde tehlike

sınırına gireceği” ortaya çıkmıştı. Aynı önemli uygulamayı bu yıl da devam ettirecek olan Goodyear, bu sayede trafikteki tüm sürücülerin ve yolcuların güvenliğini tehdit eden bu probleme dikkat çekecek ve tüketicileri bilinçlendirmeyi sürdürecek.

Gerekli önlemleri almak kazaları engelleyen en önemli unsurdur.

Yola çıkmadan önce alınan önlemler kazaları daha meydana gelmeden önlemenin en basit yoludur. Yorgun ve  uykusuz sürücüler yollarda tehlike saçar ve kaza risklerini de yanında getirir. Yola çıkmadan önce dinlenmek,alkol kullanmamakve yol boyunca uygun aralıklarla mola vermek sürücülerin dikkat kaybı ve konsantrasyon eksikliğini önlemenin önemli adımlarıdır. Araçların yola çıkmadan önce ve molalarda kontrolünün yapılması, hava şartlarına  uygun lastik ve lastik basıncı, emniyet kemeri kullanımı, sürücü, yolcu ve yayaların güvenliği için şarttır. Silecekler ve donmaya dayanıklı silecek suyu kontrolü, aracın ışıklandırma sistemi ve sinyallerinin sağlam ve görünür, seyahat esnasında farların açık olması, araçta battaniye, ilkyardım seti, hava şartlarına uygun yedek kıyafet, çekme halatı ve reflektör bulundurulması yolculuğun rahat geçirilmesini sağlar.

Yavaşlayın…Yavaşlayın…

Trafik kazalarının önemli nedenleri arasında araç hızının yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara göre ayarlanmaması gelir. Kış şartlarında kazaları önlemek için enetkiliyöntem,araç hızının düşürülmesidir. Bu durum kazaların kaçınılmaz olduğu durumlarda bile hasarın ve hayati tehlikenin azalmasını sağlar. GOODYEAR, buzlanma olan bölgelerde elektronik takip sisteminin (ACC) kullanılmaması, ani fren, hızlanma ve direksiyon manevralarından kaçınılmasını, daima trafik işaretlerine ve hız limitlerine uyulmasını tavsiye ediyor.

Kış koşullarında, kış lastiği kullanın!

Kış şartlarında düşen hava sıcaklığı ve buzlanma aracın yola tutunmasını ve kontrolünü güçleştirir. Gölge alanlarda, köprü ve viyadüklerde, geceleri ve sabah saatlerinde gizli buzlanma ihtimali yüksektir. 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda normal lastikler sertleşir ve yol tutuşları azalır. Kış lastiklerinin özel bir hamurla yapılmış olması, sertleşmesini engeller ve direksiyon hakimiyetini normal lastiklere göre %25 artırır. Yapılan araştırmalar, kış aylarında buzlanma, kar, ıslak ve kaygan yol şartlarının ciddi kazalara neden olduğunu ve Türkiye’de kış lastiği kullanımının hayati önem taşıdığını göstermiştir.

Önünüzdeki aracı güvenli mesafeden takip edin

Takip mesafesinin korunmaması herhangi bir kontrol kaybında veya ani frende zincirleme kazalara neden olmaktadır. Normal hava ve yol şartlarında takip mesafesi aracın seyir hızının yarısı kadardır ancak kış şartlarında ve kötü hava koşularında görüş mesafesinin azalması ve fren mesafesinin artmasından dolayı öndeki aracın normalden üç kat daha fazla mesafe ile takip edilmesi gerekir. Kazaların neredeyse üçte biri araç sollamalarında aracın kör noktalarına dikkat edilmemesinden ortaya çıkar. Kar temizleme araçlarını geçerken bu araçların görüş alanlarının kısıtlı, temizleme bıçaklarının araçlardan daha geniş ve aracın önündeki temizlenmemiş yolun daha tehlikeli olduğunu göz önünde bulundurun. Kar temizleme araçlarının sağından geçmeye çalışmayın.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.