Spread the love

Ford’un geniş aileler için ürettiği S-MAX yolculukları maksimum keyifli kılıyor. Performansı ile de SUV’lere kafa tutuyor.

Daha bundan üç yıl önce çocuk sahibi değilken hatchback’ten başka kasa araba almam derken bugün hep en büyük kasalara hayran birine dönüştüm. Bunun sebebi şüphesiz üç yılda iki çocuk sahibi olarak ailemi çekirdek aile halinden geniş aile haline getirmemdir. Aileler genişleyince en büyük sorun bir yerden bir yere giderken otomobile sığmaktır. Özellikle de tatillerde bu sorun maksimum bir hal alır. Ford S-MAX bu soruna kökten bir çözüm sunuyor. İsterseniz 7 kişilik bir aile olun S-MAX yine de size yeter.

Teste aldığımız S-MAX’ı hakkıyla test etmek için gerçekten geniş bir aileye ihtiyacınız var. Biz de ailecek test ettik S-MAX’ı… İki çocuğu koltuklarıyla birlikte arkaya yerleştirdik ve eşimle birlikte İstanbul içinde güzel bir tura çıktık. Rotamız önce Beykoz’a bağlı Göllü köyü idi. İstanbul’da hafta sonu kaçamakları için en iyi rotalardan biri olan Şile Yolu’nu takip ederek Ömerli sapağından Beykoz yönüne döndük. Bazen düzenli asfalttan kimi zaman da kötü dağ yollarından geçmek zorunda kaldık. Ama geniş konfor donanımlarıyla Ford S-MAX hem eşimle bana hem de çocuklara maksimum bir konfor sağladı diyebiliriz. Bu yolculukta son sıra koltukları açmadık ama açsaydık da bagajda iki puset olduğu durumda da bu koltuklar açılabiliyordu.

S-MAX’ın geniş iç hacmi ve panoramik cam tavanı sayesinde arka koltuklarda oturanlar için şehirde gezmek büyük bir keyfe dönüşüyor. Güneş ışığını yansıtan ön cam, çift bölgeli elektronik iklim kontrollü dijital klima, tamamen ayarlanabilir sportif koltuklar konforu gerçekten hissetiriyor. Yaz olduğu için kullanma ihtiyacımız olmayan ön koltuklardaki ısıtma sisteminden de bahsetmeden geçmeyelim.

Yeni Ford Focus’ta kullanılan EcoBoost motor Yeni S-MAX’te de kullanılmış. 1.6 litrelik EcoBoost 160 HP güç üretirken, 100 kilometrede yalnızca 7 litre ortalama yakıt tüketiyor. Bu da bu segmentteki araçlar için çok iyi bir seviye diyebiliriz.

Maksimum güvenlik

Aile otomobili alarların önceliklerinin başında tabii ki güvenlik gelir. Yeni Ford S-MAX Euro NCAP yetişkin yolcu güvenliği değerlendirmesinde 5 yıldızla en üstün dereceyi almış. Bu sanırım Ford’un güvenlik konusunu bu modelde ne kadar önemsediğini gaytet iyi açıklıyor. Akıllı Güvenlik Sistemi ile hava yastıklarının çok ötesinden bir dizi güvenlik teknolojisi kullanıcıların hizmetinde. Yüksekliği ayarlanabilir ön koltuk emniyet kemeleri, emniyet kemeri hatırlatma sistemi, çarpışma anında sürücüden uzaklaşacak şekilde katlanabilir geriye çekilen pedal özellikli Katlanan Pedal Sistemi, çarpışma durumunda ön koltuktaki yolcunun travma geçirmesini önlemek amacıyla İleri Düzey Boyun Yaralanmaları Koruma Sistemi, çarpışmanın etkisinin azaltılması için yandan darbelere karşı kapı içi çelik barlar ile birlikte sağlam çelik güvenlik kafesi, kaza durumunda otomatik olarak devreye giren Otomatik Tehlike Uyarısı…

Yeni Ford S-MAX bir aile otomobili ama onu sadece aile otomobili gibi konumlandırmak da haksızlık olur. Zira uzun yoldaki performansı onu neredeyse SUV’lerle aynı kefeye koymamızı sağlıyor. Tasarımda da yuvarlak iddialı hatları ile bir çok SUV kullanıcısını kendisine çekebileceğinin sinyallerini veriyor. Beş farklı renk seçeneği ile satışa çıkan S-MAX’ın biz Buz Beyaz rengini test ettik. Otomobilime gözüm gibi bakarım diyorsanız biz bu rengi de size öneririz.

Piyasaya 1.6 EcoBost motorlu seçeneğinin yanında 2.0 Duratorq TDCI seçeneği ile de sunulan S-MAX, bizim kullandığımız EcoBoost motorda 160 HP güç üretiyor. Ancak motorun gücü diğer alternatifte 140 HP’ye kadar geriliyor. Her iki seçenek de tek donanım paketiyle satışa sunulmuş durumda: Titanium.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.