Spread the love

Mercedes’in kompakt SUV segmentindeki yeni temsilcisi GLB test konuğumuz.

YAZI: VOLKAN HASKÖY

Alman markanın “şimdiye kadar ürettiğimiz en fonksiyonel kompakt SUV” olarak nitelendirdiği Mercedes-Benz GLB Türkiye’ye giriş yaptı. Köşeli hatlarıyla dikkat çeken bir tasarıma sahip GLB, Türkiye pazarında tek motor seçeneği üzerinden tercih edilebilen iki farklı donanım seviyesiyle satışıta: Progressive ve AMG. Meksika’da üretilen modelin her iki versiyonunda da 1.33 litre hacimli benzinli motor ve 7 ileri DCT görev yapıyor.

A, B ve CLA gibi model ailelerinden de tanıdığımız 1.33 litre hacimli, turbo beslemeli, benzinli üniteyi Renault ve Nissan markalı araçlardan da tanıyoruz. 163 beygir güç, 250 Nm tork üretebiliyor. Önden çekişli SUV, 7 ileri vitesli, çift kavramalı, yarı otomatik şanzımanla sunuluyor. Test sürüşlerimiz boyunca ortalama yakıt tüketimimiz 7-7,5 litre / 100 km, ağır trafikte ise maksimum 10 litre / 100 km seviyelerinde gezerken otomobilin ağırlığının yaklaşık 1700 kg olduğunu düşündüğümüzde mutluluk verici. Ayrıca bu kombinasyonla birlikte 0-100 km/s hızlanmasını 9.1 saniyede tamamlaması bizden tam not aldı.

Test konuğumuz Progressive donanım için konfor ve sürüş dengesi tek kelime ile kusursuz. Yoldaki bütün bozukluklarının üstesinden gelirken, virajlara girmek istediğinizde içinizden adeta bir Mika Hakkinen çıkmasına izin veriyor. Aynı zamanda izolasyon seviyesi sayesinde dış dünya ile bağlantınızı kesiyor ancak biraz kulak kabartırsanız motordan gelen bazı sesleri duymanız mümkün.

Yeni Mercedes-Benz GLB, adından da anlaşılacağı üzere GLA ve GLC modelleri arasında konumlanıyor. Yeni B serisinden 10 cm daha uzun aks mesafesine sahip olan yeni Mercedes-Benz GLB, bu sayede geniş bir yaşam alanı ve bagaj hacmi sunuyor. Dilerseniz test aracımız gibi 7 koltuklu versiyonu da satın alabilirsiniz. 3. Sıraya iki adet katlanabilir koltuk ekleniyor. Bu koltuklarda 1.68 metre boyundaki kişilere kadar rahatça seyahat edebileceği kapı eşiğinde gösterilmiş. Bu kısımdaki yolcular yan camlardaki hava yastıklarıyla korunurken; bolca saklama alanı ve USB girişi gibi özelliklerden de faydalanabiliyor. Fazladan koltuk istemeyenler için 5 koltuk seçeneği de mevcut.

İç mekana geldiğimizde ise en ufak tuşa kadar sizin ergonominiz düşünülerek tasarlanmış. Diğer modellerden de alışık olduğumuz MBUX medya sistemi sorunsuz ve harika çalışıyor. Özellikle açık renk iç mekan seçimi ve cam tavan otomobilin içerisinin çok ferah olmasını sağlıyor. Malzeme kalitesi ise alıştığımız Mercedes-Benz seviyesinde.

GLB 200 Progressive donanım için fiyat 433.500 TL’den başlıyor. Bizim kullanmış olduğumuz araç ise opsiyonlar ile birlikte 558.00 TL. Sonuç olarak yeni Mercedes-Benz GLB başarılı bir model olmuş kompakt SUV segmentinde kayda değer satış rakamları yakalayacağını düşünüyorum.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.