Spread the love

EN ATEŞLİ ORTADAN MOTORLU LAMBO: AVENTADOR SVJ

Henüz geliştirme aşamasındayken Nürburgring’de tur rekoru kıran SVJ, Monterey’de resmi olarak tanıtıldı.

Daha AR-GE sürecinde seri üretim otomobiller arasındaki en hızlı ‘Ring süresine imza atan Aventador SVJ’nin performansı, İtalyan markayı bugüne dek erişemediği bir seviyeye ulaştırıyor.

Bu performans için otomobilin kalbinde 6.5 litrelik V12’nin biraz modifiye edilmiş bir versiyonu görev yapıyor. 770 HP güç ve 720 Nm tork üreten motor bu gücü Lamborghini’nin ISR yedi ileri şanzımanı vasıtasıyla Pirelli P Zero Corsa’larla sarılı tekerleklerine gönderiyor. Bu kombinasyon SVJ’i durağan halden 100 km/s’ye 2.8 saniyede, 200 km/s’ye de 8.6 saniyede ulaştırıyor. Yeni süpersporun son sürati ise 350 km/s olarak kaydediliyor. Bu rakam “normal” Aventador’dan daha hızlı değil, ancak otomobilin gövdesinde yer alan çılgın spoylerlere bakınca bu rakama erişebiliyor olması gerçekten etkileyici!

Aventador S’te olduğu gibi SVJ’de de Lambo’nun sofistike arka tekerlekten yönlendirme sistemi görev yapıyor. Sistem düşük süratlerde aracın manevra yeteneğini arttırırken yüksek hızlardaki yön değişimlerinde de stabiliteye katkı sağlıyor.

Fakat otomobilin en can alıcı özelliği gövdesinde yer alıyor: Aerodinamica Lamborghini Attiva (ALA). Huracan Performante ile tanıtılan ALA’nın bu otomobilde kullanılan geliştirilmiş ikinci nesli, otomobilin yere basma kuvvetini yüzde 40 arttırken rüzgar direncini de yüzde 1 oranında düşürüyor.

Sistem açıldığında SVJ’in ön tarafında bulunan flaplar 500 milisaniyede aktive ediliyor ve rüzgar direnci düşerek otomobilin düz çizgi performansına katkı sağlanmış oluyor. Sistemin esas marifeti ise arka tarafta oluyor. ALA sistemi dönülen virajın yönüne göre sağdaki ya da soldaki flapı aktive ederek otomobilin ihtiyacı olduğu noktasına baskı kuvveti yapılmasını sağlayarak yere basma kuvvetini en çok ihtiyaç olan noktaya uyguluyor.

Sofistike ALA sisteminin yanında otomobilin gövdesindeki diğer değişiklikler de hem rüzgar direncini hem de yere basma kuvvetini optimize etmek adına tasarlanmış ve otomobile tek kelimeyle “vahşi” bir duruş kazandırmış. Pebble Beach’te gün ışığına çıkan otomobil markanın kuruluş yılı olan 1963 yılına gönderme yapan Aventador SVJ 63 modeli oldu. Sadece 63 adet üretilecek olan bu özel seri siyah-beyaz boyalı ve “63” sticker’larıyla bezenmiş bir model.

Seri üretim SVJ’in ise üretim adedi 900 olarak belirlenmiş ve otomobilin ABD fiyatının 517 bin Dolardan başlayacağı açıklandı.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.