Spread the love

BASF, BMW Grubu’nun ilk elektrikli otomobili olan BMW i3 için çeşitli plastik ürünler ve destekleyici parça katkısı sağlıyor.

Firma, BMW Grubu’nun elektrikli aracı olan i3’e parça geliştirme desteği ile birlikte birçok plastik malzeme sağlıyor. Yeni modelde ön koltukların sırt aksamları, karbon fiber gövdedeki önemli destek parçaları ve arka koltuk aksamlarında firmanın imzası bulunuyor.

Poliamid koltuk sırt aksamları
Polliamid malzeme kullanılarak plastik enjeksiyon prosesi ile üretilen ve sağlamakta olduğu yüzey kalitesi ile boyama gerektirmeyen sürücü ve yolcu koltuklarının sırt aksamları , sadece 2 kilo ağırlığında. Bu malzeme BMW Grubu’nun mekanik gereksinimlerini karşılamak üzere -30 C ve + 80 C sıcaklık değerleri arasında yeterli dayanıma sahip bulunuyor.

PBT’den üretilen çok işlevli yapısal gövde parçaları
BMW i3’nin karbon gövdesi, iç ve dış kaideler arasında PBT (polibütilen tereftalat) yapısal parçaları içeriyor. Bu tümleyici parça, karbon fiber gövde kaidelerinin arasında arka tarafta bulunuyor. Yan cama ait kelebek camını da oluşturan bu parça, bir çarpışma anında yük taşıma özelliğinin yanı sıra aynı zamanda iki gövde kaidesini birbirinden ayrı tutuyor. Plastik enjeksiyon prosesi ile üretilen parça , karmaşıklığı ve maliyetleri azaltmak adına geçmişte birden fazla küçük parçanın yerini alıyor. Toplamda yaklaşık 9 kilo olan iki düzineden fazla Ultradur’ dan üretilen küçük bileşen, yapısal destek sağlamak ve istenen akustiği elde etmek üzere aracın gövdesinin diğer alanlarına entegre edilmiş bulunuyor.

Bunların dışında araçta kullanılan arka koltuk kaidesi ve tavan çerçevesi için güçlendirici köpük gibi parçalarda şirket tarafından üretiliyor.

Hazırlayan : Yiğit Turantekin

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.