Spread the love

Yakın zamanda Citroen’den ayrılarak başlı başına bir marka haline getirilen DS, DS7 ile başladığı serüvene DS3 ile devam ediyor.

Citroen’in 80’lere kadar süren özgünlüğünü premium ürünlerle birleştiren DS, ikinci modelinin prömiyerini Paris Otomobil Fuar’ında yapacak. DS7 gibi bir crossover olan DS3 Crossback, yine abisi gibi özgün detaylarla dolu bir şekilde geliyor.

Dışarıda dikkat çekici radyatör ızgarasını DS Matrix LED farlar iki yandan çevreliyor. Gövdede kullanılan plastik paneller, crossover’lıkla gelen “maceraperest” havayı desteklerken, B sütununda dalgalanan omuz çigisi herkesin zevkine uymayabilir. Yan tarafta Range Rover Velar tarzı gövdeye gömülü kapı kolları da dikkat çeken bir detay. İç mekanda ise dijital gösterge paneli, cama yansıtılan gösterge, büyük multimedya ekranı ve 12 hoparlörlü Focal ses sistemi sunuluyor.

Ancak içerideki en dikkat çekici durum, dışarıdaki özgün tasarımın kabinde artarak devam etmesi. DS7’de de olduğu gibi elmas formu otomobilin bütün kokpitine hakim. Elmas formundaki klima kontrolleri ve bu üniteye entegre havalandırma ızgaraları ilk bakışta göze çarpan tasarım detayları.

“İlham” paketleriyle “yüksek derecede kişiselleştirme”

İç mekanda tasarımdan daha da önemlisi, Fransız markanın iddiasına göre oldukça geliştirilen izolasyon seviyesi. Marka bu seviyeyi yakalamak için akustik bir ön cam, daha kalın kapı sacları ve kalın yan camlar kullanmış.

DS, müşterilerin “yüksek derecede kişiselleştirilmiş” otomobillere sahip olmalarını istiyor. Bu sebeple DS3 Crossback’te on farklı gövde rengi, üç farklı tavan rengi ve on jant seçeneği sunuluyor. Ayrıca otomobilin tasarım konseptini değiştiren beş farklı “İlham” paketi sunuluyor: DS Montrmarte, DS Bastille, DS Performance Line, DS Rivoli ve DS Opera. Bu paketlerle parlak, mat ya da dokulu dış trimler ile inci ya da elmas dikişli Nappa deri koltuk seçenekleri sunuluyor.

DS3 Crossback üç benzinli ve iki dizel üniteyle satılacak. Benzinli tarafında 100, 130 ve 155 HP’lik PureTech motorlar sunulurken, dizel cephesinde 100 ve 130 HP’lik motorlar görev yapacak.

300 km menzilli elektrikli ünite

Ancak otomobilin en dikkat çekici güç ünitesi şüphesiz DS3 Crossback E-Tense modeliyle sunulan elektrikli ünite. 136 HP güç ve 260 Nm tork üretebilen elektrik motoru, otomobili 0’dan 100 km/s’ye 8.7 saniyede ulaştırabiliyor. 50 kWh’lık lityum iyon pille çalışan motor bir tam şarjda otomobilin 300 kilometreyi geçkin bir menzile ulaşmasını sağlıyor. Ünite 11 kW’lık Wall Box ile beş saatte tamamen şarj olabilirken, yarım saatte %80’lik şarja ulaşıyor.

DS, yeni crossover’ında DS Drive Assist sistemini de sunuyor. Sistem radar ve kamera kullanarak adaptif hız sabitleme ve şerit ortalama yardımı sunuyor. Otomatik acil durum fren sistemi ve otomatik park yardımcısı da DS3 ile sunulan yardımcı sistemlerden. Ayrıca DS Smart Access ile müşteriler akıllı telefonlarındaki MyDS uygulamasıyla otomobillerinin uzaktan kilitlerini açabilecek ya da motoru çalıştırabilecekler.

Otomobil Paris fuarında görücüye çıkacak, 2019’da da satışa sunulacak.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.