Spread the love

Geçtiğimiz mart ayında 4 milyonuncu otomobilini üretim bantlarından indiren Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nın mekanik anlamdaki üretimleri de hızla devam ediyor. 4 senede 1 milyon adetlik motor bloğu üretimi ile başarısını bir kez daha kanıtlıyor…

Oyak Renault Otomobil Fabrikası, 2008 yılında motor üretimini daha çeşitli kılmak amacı ile motorun en önemli ve en büyük parçası olan motor bloğu üretimi 1 milyon adete ulaştı. Bu bağlamda Renault’nun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Carlos Tavares, Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ve Oyak Renault çalışanlarının katıldığı bir tören düzenlendi.

  • Göreve atandığı 2011 Haziran ayı itibariyle Grubun üretim merkezlerini yerinde incelemek ve çalışanlardan bilgi almak üzere saha ziyaretleri gerçekleştiren Renault’nun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Carlos Tavares, 1 milyon motor bloğu üretimi nedeniyle düzenlenen törene katılarak Oyak Renault’nun gururunu paylaştı. Carlos Tavares, yaklaşık 10 yıl aradan sonra geldiği Oyak Renault’yu aynı hatta daha da artan bir dinamizm ve motivasyonla çalışarak bulmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek mükemmel üretim kaliteleri, yetkinlik, motivasyon, işlerini tutkuyla ve özveriyle en iyi şekilde gerçekleştirmeleri nedeniyle çalışanları kutladı. Oyak-Renault’nun hem karoseri-montaj hem de mekanik fabrikalarında gördüklerinin kendisine Bursa’da üretilecek yeni modeller konusunda güven verdiğini söyledi.
  • Düzenlenen törende konuşan Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ise, “Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, kurulduğu günden günümüze otomobil üretiminin yanı sıra mekanik faaliyetlerini de gerçekleştiren, bu konuda yüksek yatırımlar yapan bir üretici olmanın ayrıcalığını bugün bir kez daha yaşıyor. Türkiye’de bulunan otomobil üreticisi firmaların çoğunun faaliyet göstermediği bu alanda 43 yıldır faaliyetlerimize aralıksız devam ediyoruz. 3 milyonuncu motorumuzu geçen yıl üretmiştik. Bu gururumuza bugün bir yenisini ekliyoruz. Ürettiğimiz yeni nesil enjeksiyonlu K motorların kalbi sayılan en önemli parçası olan motor bloğu üretimimizi 1 milyon adede ulaştırdık. Oyak Renault Mekanik–Şasi Fabrikası’nın Renault Grubu içerisinde de, Türk Otomotiv Sanayi içerisinde de ulaştığı başarıyı ve bundan sonra ulaşacağı başarıları göstermesi açısından çok önemlidir. Burada üretilen motor blokları yine burada üretilen motorlarda kullanılmakla kalmıyor, Renault Grubu’nun İspanya, Hindistan gibi ülkelerdeki mekanik fabrikalarına da ihraç ediliyor. Kalitemiz ve yüksek performansımız sonucunda bu konuda da Grup içerisinde örnek fabrika (benchmark) olarak kısa sürede 450 bin adet olan K motor bloğu işleme kapasitemizi tamamıyla doldurduk. Önümüzdeki yıl kapasitemizi 500 bine çıkaracağız. Yeni projeler, yeni teknolojilerle çeşitlenen ve gelişen mekanik faaliyetlerimize emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum.” dedi.

 

1969 yılında kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 1973 yılında, dönemin ekonomik ve teknik şartlarına göre çok yenilikçi ve ileri görüşlü bir kararla benzinli C motor üretimine başlayarak Türk Otomotiv Sanayinde seri olarak ilk otomobil motoru üreten kuruluş olmuştu. 1973-2000 yılları arasında toplam 1 milyon 200 binden fazla benzinli C motor üretildi.

1999 yılında yeni nesil enjeksiyonlu K motorların üretimi için yeni bir motor üretim hattı devreye alınmasıyla Oyak Renault, Türkiye’nin ilk çevreci motorlarını üretmeye başlamıştı. Bu hatlardan çıkan 8 supaplı 1.4 ve 1.6, 16 supaplı 1.4 ve 1.6 yeni nesil benzinli motorlar Oyak Renault’nun ürettiği Renault 19, Megane, Symbol, Clio ve Yeni Renault Symbol’lerin yanı sıra Fransa, İspanya, Slovenya, Kolombiya, Arjantin, Malezya, Romanya’da üretilen Kangoo, Clio, Megane’ları ya da Logan ve Sandero’ları donatarak dünya yollarına çıktı. 2009 yılı itibarıyla benzinli motor üretimine dizel motorların da katılmasıyla Oyak Renault’nun motor üretimi ve ihracatı kısa sürede iki katına çıktı.

1.000 kişinin çalıştığı Mekanik Fabrikası, 4 ayrı üretim hattından oluşuyor.

Motor Departmanında son nesil çok noktadan enjeksiyonlu 1.4 8 ve 16 supap, 1.6 16 supap, değişken supap zamanlamalı (VVT) benzinli ve 1.5 8 supap common rail dizel K motorlar üretiliyor. Motor departmanı 3 ekiple %50’si dizel olmak üzere, saatte 73, haftada 10.000 adet motor üretim kapasitesine sahip. Motor Departmanı içerisinde 2008 yılında faaliyete geçen yüksek teknolojili 100% otomotize motor bloğu işleme hattı, Türkiye’nin ilk ve tek merkezi filtrasyon sistemli talaşlı imalat tesisi ünvanına sahip.

Vites Kutusu Departmanı Symbol, Clio, Fluence ve Megane HB modellerinde kullanılan vites kutularının işlenmesi ve montajını gerçekleştiriyor ve halen 3 ekiple haftada 6.500 vites kutusu üretiyor.

Şasi Departmanında ise Oyak Renault’da üretilen araçlarda kullanılan ön ve arka takım parçaları işleniyor ve ön ve arka takımın montajı yapılıyor. Ayrıca üretilen araçların motor beşiği ve dingillerin kaynakları gerçekleştiriliyor. Şasi Departmanı ise halen 3 ekiple haftada 6.500 ön-arka takım montajı yapıyor.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, bugün Renault firmasının Batı Avrupa dışındaki en büyük iştiraki konumunda bulunuyor. Karoseri-montaj ve mekanik-şasi fabrikaları, uluslararası lojistik merkezi ve Ar-Ge merkezinden oluşan Oyak Renault, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 38 üretim merkezinden biri. Yıllık 360 bin otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesine sahip. Oyak-Renault, halen Symbol, Clio III modelinin 3 ve 5 kapılı hatchback ve Grand Tour versiyonlarını, Fluence, Fluence ZE ve Megane HB modelleriyle bu otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını üreterek ihraç ediyor. Oyak Renault, Türkiye’nin dördüncü büyük kuruluşu, kuruluşundan bu yana kayıtlarını tuttuğu ve vergilerini ödediği Bursa’nın ise en büyük kuruluşu konumunda yer alıyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.